İran'ın, Şam'daki büyükelçiliğinde 7 Devrim Muhafızları üyesinin öldürülmesine yanıt olarak cumartesi günü İsrail'e düzenlediği füze ve İHA saldırıları sonrası Orta Doğu'da tansiyon düşmüyor.

İsrail'in misillemede bulunmaya hazırlandığı haberlerinin ardından dün gece İran'dan gelen patlama sesleri tansiyonu yeniden fırlattı.

İran basını, İran Hava Kuvvetleri Üssüne ev sahipliği yapan İsfahan eyaletinin kuzeydoğusunda patlama seslerinin geldiğini duyurdu.

ABD medyası ise İsrail'in İran topraklarına yönelik bir saldırı düzenlediğini bildirdi. İsrailli kaynaklar da saldırıyı doğruladı.

İRAN, FÜZE SALDIRISI HABERLERİNİ REDDETTİ

İran Devrim Muhafızları Ordusu’na yakınlığıyla bilinen yarı resmi Fars Haber Ajansı, İran’ın orta kesiminde yer alan, aynı zamanda nükleer tesise de ev sahipliği yapan İsfahan şehrindeki 8. Ana Jet Üssü yakınlarında patlama sesi duyulduğunu bildirdi.

İran devlet televizyonu da İsfahan’da çok sayıda insansız hava aracının hava savunma sistemi tarafından vurulduğu haberini geçti. 

İran Ordusu Genel Komutanı Abdurrahim Musevi, İsrail'in saldırı düzenlediği iddialarına neden olan İsfahan eyaletindeki patlamanın "şüpheli bir hava cisminin tespit edilmesi üzerine hava savunma sistemi tarafından ateş açılması" kaynaklı olduğunu öne sürdü. Uzmanların konunun detaylarını araştırdığını ifade eden Musevi, araştırma sonuçları hakkında gerekli bilgilendirmenin yapılacağını kaydetti. 

İran'ın saldırı haberlerine çok sert yanıt vermemesi dikkat çekti.

Press TV'ye konuşan İranlı kaynaklar ülkeye dışarıdan bir saldırı olmadığını belirtti. Bir İranlı uzman, mini İHA'ların ülkeye sızan grup tarafından gönderildiğini savundu.

Bazı İranlı yetkililer ise İHA saldırılarının arkasında kimin olduğunun bilinmediğini ve İsrail'e bir misillemenin şu anda gündemde olmadığını belirtti.

İSRAİL BASININDAN ÇARPICI İDDİA

İsrail basını, İsfahan eyaletinin kuzeydoğusuna yönelik gerçekleştirilen saldırının İsrail uçağından atılan roketlerle yapıldığını iddia etti. 
 
İsrail merkezli Jerusalem Post gazetesinin, kaynağını açıklamadığı haberinde "Cuma sabahı erken saatlerde İsrail'e ait bir uçağın İran'ın merkezindeki İsfahan'da yer alan İran Hava Kuvvetleri Üssü'nü vuran roketler ateşlediği" kaydedildi. 

İsrail uçağından saldırı yapıldığı bilgisinin, saldırının karadan ateşlenen roketler veya İsrail'e ait uzun menzilli insansız hava araçları (İHA) tarafından gerçekleştirildiğine ilişkin ilk raporlarla çeliştiğine işaret edildi. 
 
İsrail, Orta Doğu'da radarlara yakalanmadan İran'a ulaşabilen F-35 uçağına sahip bölgedeki tek ülke konumunda. 
 
İsrail makamlarından söz konusu saldırıya ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı.

İran'da Tahran başta olmak üzere birçok kentte İran'ın 13 Nisan'da İsrail'e düzenlediği saldırıyı kutlamak ve İsrail'i kınamak için yürüyüş yapıldı. 

ABD'DEN AÇIKLAMA

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD'nin İsrail'in güvenliğini desteklediğini ve İsrail'in İran'a yönelik herhangi bir saldırısına ABD'nin müdahil olmadığını belirtti.

İtalya'daki G7 toplantısının ardından konuşan Blinken, ABD'nin Gazze Şeridi'ndeki Refah kentine yönelik büyük bir askeri harekâtı destekleyemeyeceğini ve İsrail'in Refah'a harekât düzenlemeden de hedeflerine ulaşabileceğine inandığını söyledi.

Blinken ayrıca İsrail'e gerekli garantileri vererek bir Filistin devleti kurulmasını desteklediklerini kaydetti.

Hamas yetkilisi Sami Abu Zuhri ise, İsrail'in İran'a yönelik "saldırganlığının" bölgedeki gerilimi tırmandırdığını söyledi.