Gazze'deki savaş sürerken Türkiye'nin hamleleri Orta Doğu'da gündem olmaya devam ediyor.

İsrail televizyonu Kan News, Gazze'deki savaşın ilk döneminde Türkiye'nin dışarıdan askeri güçlerin güvenliği sağlamak üzere Gazze'ye konuşlandırılması önerisinde bulunduğunu ancak Arap ülkelerinin bu planı reddettiğini aktardı.

Kanala konuşan bir Arap diplomat, Türkiye'nin planı ABD ve İsrail'e de sunduğunu, ancak Mısır dahil birçok Arap ülkesinin öneriye karşı çıktığını söyledi.

Diplomat, "Türkiye, Gazze'deki durumu etkilemek ve özellikle Amerikalıların önünde kendisini merkezi aktör olarak konumlandırmak için her yolu deniyor. Mısır gibi Arap ülkeleri Türkiye'yle normal ilişkileri sürdürüyor ama Türkiye'nin Filistin alanında yer edinme girişimlerine şüpheyle yaklaşıyor" dedi. 

Haberde, Katar'ın İsrail ve Hamas arasında arabuluculuk faaliyetlerinin tartışma yarattığı bir dönemde, Türkiye'nin öne çıkmaya çalıştığı da iddia edildi. Hamas lideri İsmail Haniye'nin bu hafta İstanbul'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yaptığı görüşmeye de dikkat çeken Kan, "Türkiye'nin Hamas liderliğini kendisiyle uyumlu hale getirmek istemesi mümkün. Bu durum Gazze'yle ilgili tüm konularda Türkiye'nin etkisini arttırır" ifadelerini kullandı.

Jerusalem Post gazetesi de, "Türkiye, Filistin konusunda yer edinme girişiminde bulundu, Arap ülkeleri reddetti" yorumunu yaptı.