7 Ekim'de Hamas'ın silahlı kanadı Kassam Tugayları'nın saldırısı sonrasında Filistin'de sivilleri hedef alan İsrail ordusu bugün taktik ara verdi. 

İsrail ordusu bu sabah yaptığı bir açıklamayla gündüz saatlerinde Kerem Ebu Salem sınır kapısından Refah'ın hemen kuzeyindeki Avrupa Hastanesi'ne doğru "taktiksel bir duraklama" yapılacağını duyurdu. Bunun daha fazla yardımın geçmesine olanak sağlamak için yapıldığı tahmin edilirken bu karar İsrail'i karıştırdı. 

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın bu duraklamadan haberdar olmadığına dair haberler ortaya atılırken Refah'ta çatışmaların devam edeceğini de ordu duyurdu.

İsrail merkezli medya kuruluşu N12, Netanyahu ve Gallant'a haber verilmediğini öne sürerken bu süre zarfı içerisinde insani yardım yapılacağı kaydedildi. 

Netanyahu hükümetinin ortaklarından aşırı sağcı ekonomi bakanı Bezalel Smotrich taktik arayı eleştirdi. Eski adıyla Twitter olarak bilinen X'te açıklamalarda bulunan Smotrich,"Gazze'ye giden yardımlar Hamas'a hizmet ediyor ve dolayısıyla savaşın uzamasına sebep oluyor" dedi.

Smotrich, "İnsani yardım için taktik ara kararı verilmesi ordunun zafer yerine uluslararası kamuoyuna yanlış bir şekilde öncelik verildiğini gösteriyor" dedi. Smotrich, İsrail'in savaşı kazanmasının tek yolunun Gazze'yi işgal etmek ve Hamas gidene kadar geçici askeri hükümet kurmak olduğunu söyledi.

İsrail Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir de polise, Gazze'ye giden konvoylara saldıran göstericileri durdurmaması talimatı verdi. Katar merkezli medya kuruluşu Al-Jazeera, yapılan son anketlerde İsraillilerin yaklaşık yüzde 70'inin Gazze'ye yardım gitmesine karşı olduğuna dikkat çekti.