İsrail güçleri Gazze Şeridi'nin güneyi ve kuzeyindeki iki bölgeye saldırılarını artırırken, Filistinli sağlık yetkilileri güneydeki Refah kentinde tank ateşinde en az 11 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Bölge sakinleri ve Hamas'a bağlı medya, tankların Refah'ın Shakoush bölgesinin batısına doğru ilerlediğini açıklarken, tank saldırısı sebebiyle Refah'a sığınan binlerce kişi çadır kamplarını terk ederek kuzeye, yakındaki Han Yunus'a gitmek zorunda kaldı.

İsrail ordusu sorulara yanıt vermedi.

İsrail tankları 7 Mayıs'tan bu yana Refah'ın çeşitli bölgelerinde ilerlerken, İsrail güçleri Mısır ile olan tüm sınır hattını ve Gazze'deki 2,3 milyon insanın çoğunun dış dünyaya açılan tek kapısı olan Refah sınır kapısını kontrol altında tutmaya devam ediyor.

Refah'ta yaşayan bir kişi sohbet uygulaması aracılığıyla Reuters'a yaptığı açıklamada, "Bazı aileler baskının düzenlendiği bölgede yaşıyor ve şu anda işgal güçleri tarafından kuşatılmış durumdalar" dedi.

Öte yandan ABD'nin desteklediği ve Arap ülkelerinin ara buluculuk yaptığı ateşkes girişiminden bir sonuç alınamadı. Hamas herhangi bir anlaşmanın savaşı sona erdirmesi ve İsrail'in Gazze'den tamamen çekilmesini sağlaması gerektiğini dile getirirken, İsrail 2007'den beri Gazze'yi yöneten Hamas ortadan kaldırılana kadar harekâtı sadece geçici olarak durdurabileceğini açıkladı.

Gazze'deki sağlık yetkililerine göre İsrail'in savaşın başından bu yana düzenlediği saldırılarda 37 binden fazla Filistinli hayatını kaybetti.