İsrail'in tankları, savaş uçakları ve insansız hava araçları dün Gazze Şeridi'nin en güneyindeki Refah kentinin batısında ilerlerken, bölge sakinleri ve Filistinli sağlık yetkilileri İsrail'in saldırılarında 8 kişinin öldüğünü belirtti.

Bölge sakinleri tankların gece yarısından sonra beş mahalleye girdiğini, ağır bombardıman ve silah ateşinin kentin batısındaki Al-Mawasi bölgesindeki ailelerin çadırlarına isabet ettiğini söyledi. Reuters'a konuşan tıbbi kaynaklar ise İsrail'in Refah'a düzenlediği bir başka saldırıda esnaf ve bölge halkından 12 kişinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı.

Refah'a sığınmış 1 milyondan fazla Filistinlinin büyük bir kısmı, İsrail'in kente saldırmasının ardından tekrar kuzeydeki bölgelere gitmek zorunda kaldı.

BM RAPORU: İSRAİL SİVİLLERİ HEDEF ALDI

Birleşmiş Milletler (BM) ve Filistin'in açıkladığı verilere göre Refah'ta 100 binden az Filistinli kaldı.

Geçen yılın Kasım ayındaki bir haftalık ateşkesten bu yana yeni bir ateşkese yönelik birçok teşebbüs olmuş fakat müzakereler başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Öte yandan İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Hamas yok edilmeden ve İsrailli rehineler serbest bırakılmadan savaşın sonlandırılmayacağını söylüyor.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği dün yayımladığı raporla İsrail güçlerinin savaş hukukunu defalarca ihlal etmiş olabileceğini ve Gazze Şeridi'ndeki çatışmalarda sivillerle savaşçılar arasında ayrım gözetmemiş olabileceğini açıkladı.

İsrail'in Cenevre'deki BM Daimi Temsilciliği ise olası savaş hukuku ihlallerine ilişkin bu raporu, "olgusal, yasal ve metodolojik açıdan kusurlu" olarak nitelendirdi.