İsrail ordusunun dün yaşanan olayla ilgili yaptığı ön soruşturmanın sonuçları yerel medyada yer aldı.

Haberlere göre Gazze Şeridi'nin Şucaiye mahallesinde Hamas'ın elinden kaçmayı başaran 3 İsrailli esirin elinde beyaz bayraklar vardı ve vücutlarının üst kısmı çıplaktı.

İsrail askerleri ellerinde salladıkları beyaz bayraklara ve tehlike arz etmediklerini göstermek için vücutlarının üst kısımları çıplak olmasına rağmen esirlere ateş açarak onları öldürdü.

The Times of Israel isimli haber sitesinde yer alan habere göre, İsrail Ordusu Güney Komutanlığından bir yetkili, askerlerden birinin elli metre kadar ileride bir binadan çıkan üç şüpheli kişiyi fark ettiğini aktardı.

"BEYAZ BAYRAK SALLIYORDU"

Aynı yetkilinin aktardığına göre ordunun başlattığı soruşturmanın ilk sonuçları bu üç kişinin de vücutlarının üst kısımlarında kıyafet olmadığını ve içlerinden birinin de bir sopaya bağladığı beyaz bir bayrak salladığını ortaya koydu.

ASKER "TERÖRİSTLER" DİYE BAĞIRDI

Soruşturma sonucuna göre, esirleri fark eden asker bunun Hamas tarafından düzenlenen bir tuzak olduğuna inandı ve üzerlerine ateş açtı. Söz konusu asker aynı zamanda diğer askerlere de "teröristler" diye bağırarak yardım istedi.

İBRANİCE 'YARDIM EDİN' ÇAĞRISI

Bunun sonucunda vurulan 2 İsrailli esir orada öldü, diğeri de geldiği binaya yaralı olarak kaçmayı başardı. İsrail ordusu soruşturmasına göre askerlerin komutanı ateşi durdurma emri verdi. Bu esnada askerler bir kişinin İbranice olarak "Yardım edin" diye bağırdığını duydu. Bundan birkaç dakika sonra yaralı olarak içeri kaçan İsrailli esir dışarı çıktı, ancak askerler tekrar ateş ederek onu da öldürdü.

Bu kişilerin cenazeleri daha sonra İsrail'e getirildi ve üçünün de İsrailli olduğu anlaşıldı. Ordusunun soruşturmasına göre bu kişileri fark ederek ateş açan asker bunu "kurallara aykırı" olarak yaptı.

MOSSAD İLE KATAR ARASINDA GÖRÜŞME İDDİASI

Öte yandan ABD'den yayın yapan Axios isimli haber sitesinin ismini açıklamadığı kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Mossad Şefi Barnea ve Katar Başbakanı Al Sani'nin, 15 Aralık Cuma gecesi müzakerelerin yeniden başlatılmasını görüşmek üzere Avrupa’da bir araya geldi.

Haberde, söz konusu görüşmenin "sadece bir başlangıç" olduğu ve sürecin "uzun, zor ve karmaşık" olacağı ifade edildi.

Söz konusu kaynakların iddiasına göre, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns ve Mısır istihbarat şefi Abbas Kemal'in de görüşmeye dair bilgilendirildikleri ve esir takası anlaşmasına dair çabalara yardımcı oldukları aktarıldı.

Muhtemel anlaşma kapsamında yaşlı erkeklerin ve önemli sağlık sorunları olanların ya da ciddi şekilde yaralanan esirlerin serbest bırakılabileceği belirtildi.