Gazze'de İsrail güçlerinin açtığı ateş sonucu gıda yardımı bekleyen en az 104 Filistinli öldü, 760 kişi yaralandı.

El Cezire'nin haberine göre; Al-Shifa Hastanesi ambulans servisi başkanı Faris Afana, Gazze Şehri'ndeki hastanenin artık saldırıdan sonra gelen çok sayıda kurbanla başa çıkamayacağını söyledi:

“Yakıtımız bittiği için sadece üç ambulansımız çalışıyor. Yolda yatan düzinelerce ceset bulmak için El-Raşid yolu boyunca ilerledik. Dört saatten fazla bir süredir kurbanları hastanelere götürüyoruz. Bu, insanlarımıza karşı soykırımdır, yardım taşıyan tırları günlerce bekleyen masum sivillerdi. Bu bir savaş suçudur, İsrail işgal güçlerinin Filistin halkına uyguladığı soykırımdır."

200'den fazla yaralının taşınmasında eşek arabaları ve özel araçların da kullanıldığı da belirtildi.

Çocukları Kurtarın Vakfı, dünyanın Gazze'de çocukların kitlesel öldürülmesine tanık olduğunu söyleyerek tepki gösterdi.

YARDIM ALMAYI BEKLERKEN SALDIRIYA UĞRADILAR

Gazze'deki hükümetin Medya Ofisinden yapılan açıklamada, İsrail’in 146 gündür abluka ve saldırı altında tutarak kıtlığa sürüklediği Gazze kentinin güneyindeki Nablusi Kavşağı yakınında insani yardım almayı bekleyen yüzlerce Filistinliyi hedef alan saldırısına tepki gösterildi. 

İsrail'in Gazze'nin kuzeyinde 700 bin kişiyi zorla aç bıraktığına vurgu yapılan açıklamada, "İşgalci İsrail ordusu, bu sabah Gazze kentinde bir lokma ekmeği bekleyen Filistinlilere yönelik gerçekleştirdiği korkunç katliamda çok sayıda kişi öldürüldü veya yaralandı" ifadesi kullanıldı. 

KINADILAR

Hamas, ise İsrail'i savaş suçları tarihinde benzeri görülmemiş iğrenç bir katliam yapmakla suçladı. Hamas yaptığı açıklamada, saldırının İsrail'in Filistinlileri topraklarından tamamen sürme ve Filistin davasını yok etme çabalarının bir parçası olduğunu söyledi.

Filistin Dışişleri Bakanlığı, saldırıyı soğukkanlı bir katliam olarak niteleyerek olayı kınadı.

Bakanlık, saldırının İsrail'in devam eden soykırım savaşının bir parçası olduğunu söyledi. Uluslararası topluma, sivilleri korumanın tek yolu olarak ateşkes sağlanması için acilen müdahale çağrısında bulundu.

İSRAİL ORDUSUNDAN AÇIKLAMA

İsrail ordusu ise saldırının gerçekleştiği bölgede kendi kuvvetleri tarafından herhangi bir bombardıman yapılmadığını söyledi.

Bir askeri sözcü, "İsrail'in bölgede bombardıman yaptığına dair bir bilgi yok" dedi.

CAN KAYBI 30 BİNİ GEÇTİ

İsrail'in halkı zorla aç ve susuz bıraktığı Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında öldürdüğü Filistinlilerin sayısı son 24 saatte 81 artarak 30 bin 35'e yükseldi.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'ne 146 gündür sürdürdüğü saldırılara ilişkin bilgi verdi.

İsrail güçlerinin son 24 saatte Gazze Şeridi'nde 81 Filistinliyi daha öldürdüğünü kaydeden Kudra, Gazze'de hayatını kaybedenlerin sayısının 30 bin 35'e yükseldiğini aktardı.

Kudra, son saldırılarda İsrail güçlerinin 132 Filistinliyi daha yaraladığını ve Gazze Şeridi'nde toplam yaralı sayısının da 70 bin 457'ye ulaştığını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kudra, hâlen enkaz altında ve yol kenarlarında ölülerin bulunduğunu ancak İsrail güçlerinin engellemesi nedeniyle sağlık ekipleri ile sivil savunma görevlilerinin cenazelere ulaşamadığını vurguladı.