İsrail Ordusu Sözcüsü Daniel Hagari, Gazze’nin kuzeyinde yaşanan çatışmalar sırasında İsrail askerlerinin Hamas’ın elinde tuttuğu 3 rehineyi öldürdüğünü açıkladı.

Hagari, üç İsrailli rehineye ‘Hamas militanları’ olduğunu düşünülerek ateş açıldığını belirtti.

Olayı trajik olarak niteleyen Hagari, sorumluluğun tamamen orduya ait olduğunu söyledi ve ekledi:

“Bu bölge, İsrail askerlerinin intihar bombacıları da dahil olmak üzere birçok teröristle karşılaştığı bir yer.”

Hagari, hayatını kaybeden kişilerden ikisinin isimlerinin de Yotam Haim ve Nir Am olduğunu belirtti.

Ailenin talebiyle öldürülen üçüncü rehinenin ismi açıklanmazken olayla ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi.

"DERS ÇIKARDIK"

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada da “Olaydan anında dersler çıkarıldı ve bunlar sahadaki tüm İsrail ordu birliklerine aktarıldı. İsrail ordusu, trajik olaydan duyduğu derin üzüntüyü dile getiriyor ve ailelere en içten başsağlığı dileklerini iletiyor. Ulusal misyonumuz, kayıp kişilerin yerini tespit etmek ve tüm rehineleri evlerine geri getirmektir” ifadeleri kullanıldı.

NETANYAHU: DAYANILMAZ BİR TRAJEDİ

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu olayla ilgili sosyal medyada, "Bu dayanılmaz bir trajedi. Bu akşam tüm İsrail devleti yasta" paylaşımında bulundu.

Öldürülen esirlerden dolayı "derin bir üzüntü" duyduğunu belirten Netanyahu, şöyle devam etti:

"Bu zorlu akşama rağmen, yaralarımızı saracağız, gereken dersleri çıkaracağız ve gücümüzü seferber ederek tüm rehinelerin evlerine güvenle dönmesi için çalışacağız."

Savunma Bakanı Yoav Gallant ise "Aklım ve kalbim, İsrail ordusunun yanlışlıkla Gazze'de öldürdüğü 3 rehinenin aileleriyle birlikte" ifadelerini kaydetti.

İsraillilerin yanlışlıkla öldürülmesini, "her İsrail vatandaşı için acı bir olay" şeklinde nitelendiren Gallant, "Sessiz kalmalıyız ve tüm rehineler, tüm vatandaşlarımız ve tüm askerlerimiz için operasyona devam etmeliyiz" değerlendirmesini yaptı.