Filistinli kaynaklar, Hamas'ın Gazze'de her biri 45 gün sürecek 3 aşamalı esir takası ve ateşkes öngören planı kabul ettiğini duyurdu.

Hamas, Katarlı ve Mısırlı arabulucuların geçen hafta gönderdikleri ve ABD ile İsrail'in de desteklediği ateşkes önerisine yanıt olarak Gazze'deki savaşı tamamen sonlandırmaya yönelik üç aşamalı, 135 günlük bir ateşkes planı önerdi.

Hamas'ın söz konusu teklifi kabul ettiği ve çerçeve anlaşmasının bir parçası olacak şekilde ek taslak hazırladığını belirten kaynaklar, Hamas'ın Gazze'de her biri 45 gün sürecek 3 aşamalı esir takası ve ateşkes öngören planı kabul ettiğini kaydetti.

3 AŞAMALI ANLAŞMANIN DETAYLARI BELLİ OLDU

Anlaşmanın ilk aşamasında her iki taraftan kadın, çocuk ve yaşlıların serbest bırakılmasını içerdiğini aktaran kaynaklar, ilk aşama sürecinde Gazze Şeridi'ne girecek insani yardım araçlarının günlük 500'den aşağı olmamasının istendiğini ifade etti.

Hamas'ın sunduğu ekte yer alan anlaşmanın birinci aşamasında Gazze Şeridi'nde yerinden edilenlerin geri dönme kısıtlamalarının tümüyle kaldırılmasının talep edildiğine dikkati çeken kaynaklar, "Planın birinci aşaması ayrıca, İsrail güçlerinin Gazze Şeridi'nin tüm bölgelerindeki yerleşim yerlerinden çekilmesini içeriyor" bilgisini paylaştı.

Hamas'ın birinci aşamada Gazze'deki hastanelerin hizmete açılması ve saldırılarda hasar alan hastanelerin onarılmasını istediğini aktaran kaynaklar, "Planın ikinci aşamasındaki 45 günde de Hamas'ın Gazze'de tuttuğu İsrailli asker esirlerin serbest bırakılması karşılığında İsrail'in de Filistinli esirlerin bir kısmını serbest bırakması isteniyor. Hamas, ikinci aşamada İsrail güçlerinin Gazze'den tümüyle çekilmesini talep ediyor" dedi.

Planın üçüncü aşaması olan 45 günlük sürede ise taraflar arasında cesetlerin değişiminin gerçekleşmesinin öngörüldüğünü belirten kaynaklar, bu süreçte "savaşın nihai olarak sona ermesi" için müzakerelerin gerçekleşmesini içerdiğini kaydetti.

Hamas'ın söz konusu planda, savaşın tümüyle sona ermesi için birinci aşamada başlatılacak müzakerelerin ikinci aşamada tamamlanmasını şart koştuğunu söyledi.

Filistinli kaynaklar, Hamas'ın söz konusu ekte her aşamada hangi esirlerin serbest kalacağını detaylarıyla yazdığı ve 7 Ekim'den bu yana tutuklanan Filistinli tüm esirlerin salıverilmesini talep ettiğini bildirdi.

Hamas, dün çerçeve anlaşmasına ilişkin yanıtını Mısır ve Katar'a ilettiğini açıklamıştı.

Hamas'ın Filistinli gruplarla istişarelerin ardından yanıtını ilettiği vurgulanan açıklamada, "teklifi, tam ve kapsamlı bir ateşkesi garantileyecek, Filistin halkına karşı saldırıları bitirecek, Gazze Şeridi'ne yönelik ablukayı kaldırarak yeniden imarı garantileyecek ve esir takası sürecini tamamlayacak şekilde olumlu karşıladığı" belirtilmişti.

ÖLENLERİN UZUVLARI DEĞİŞ TOKUŞ EDİLECEK

Reuters muhabirlerinin gördükleri taslak belgeye göre, Hamas'ın karşı teklifinde her biri 45 gün sürecek üç aşama var.

Taslağa göre, 7 Ekim 2023'te esir alınan İsraillilerin Filistinli mahkûmlarla takas edilmeleri isteniyor. Ayrıca plana göre, Gazze'nin yeniden inşasına başlanacak, İsrailli askerler Gazze Şeridi'nden tamamen geri çekilecekler, cesetler ve ölen insanların uzuvları değiş tokuş edilecek. 

İSRAİL BASINI: KABUL EDEMEYİZ

Öte yandan İsrail medyasında yer alan haberlerde İsrail'in böyle bir anlaşmayı kabul etmeyeceği öğrenildi. 

Üst düzey bir İsrailli yetkili, Hamas'ın bazı taleplerinin kabul edilemeyeceğini söyledi.

Ülkenin çok okunan gazetelerinden Yedioth Ahronot'un internet sitesinde yer alan habere göre, İsrailli yetkililer Hamas tarafından hazırlanan ve İsrail ordusunun Gazze'den çekilmesini talep eden rehine serbest bırakma anlaşması taslağına "Savaşı durduracak bir talebi kabul edemeyiz" diyerek yanıt verdi. Açıklamada, "Taslak, bazıları yüksek profilli olan 1.500 Filistinli mahkûmun serbest bırakılmasını istiyor" denildi. 

"NETANYAHU KABUL ETTİ" İDDİASI

İsrail devlet televizyonu KAN ise, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun Gazze’de taraflar arasında müzakere edilen anlaşmada, “Katar’ın talebi üzerine sürecin aşamaları arasında müzakerelerin yapılması için ateşkesin korunması maddesini” savaş kabinesine danışmadan onayladığını ileri sürdü.

KAN’ın haberine göre, İsrail dış istihbarat teşkilatı Mossad Direktörü David Barnea, Paris’te Mısır ve Katarlı yetkililerle katıldığı görüşmeler sırasında, Katar’ın talebi üzerine taraflar arasındaki anlaşmanın farklı aşamalarında, müzakerelerin devam etmesi için ateşkesin sürmesi konusunda Başbakan Netanyahu’dan onay aldı.

Haberde konuşan kabineye yakın bir kaynak, savaş kabinesi üyelerinin Başbakan’ın onayının ardından bu konuda bilgi sahibi olduğunu paylaştı.

Başbakanlık Basın Ofisi habere ilişkin yaptığı açıklamada, "Başbakan’ın Mossad Direktörü’ne talimatı geçerli: 'Tüm savaş kabinesini bu konuda bilgilendir ve görüşlerini al' dedi" ifadesi yer aldı. 

BLINKEN'DAN YOĞUN GÖRÜŞME TRAFİĞİ

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, daha uzun süreli ateşkes yapılması amacıyla Katar ve Mısır'ın liderleriyle görüştükten sonra dün gece İsrail'e gitti.

Hamas'ın teklifine göre, ilk 45 günlük aşamada İsrail hapishanelerindeki Filistinli kadın ve çocukların serbest bırakılmaları karşılığında, tüm İsrailli kadın rehineler, 19 yaşın altındaki erkekler, yaşlılar ve hastalar serbest bırakılacaklar. Kalan erkek rehineler ikinci aşamada serbest bırakılacaklar ve üçüncü aşamada ise kalan rehineler takas edilecekler. Hamas üçüncü aşamanın sonuna kadar tarafların savaşın sona ermesi konusunda anlaşmaya varmalarını bekleyecek.

Hamas, bu teklifine ek olarak 1500 mahkûmun serbest bırakılmasını istediğini ve bu mahkûmların üçte birini İsrail tarafından müebbet hapis cezasına çarptırılan Filistinliler arasından seçmek istediğini açıkladı. Gazze'de açlıkla mücadele eden sivillere ateşkes kapsamında daha fazla gıda ve diğer yardım malzemeleri gönderilmesi
hedefleniyor.

Öte yandan ismini açıklamayan kaynaklar Sky News Arabia'ya konuştu. Kaynaklar, Katar'ın Hamas'a İsrail'in 3000 ile 5000 Filistinli mahkumu serbest bırakmaya razı olacağını söylediğini belirtti. Öte yandan Katar'ın Hamas'ın ateşkes için taleplerini yumuşatmaya çalıştığı da aktarıldı. 

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu daha önce İsrail'in binlerce mahkumu serbest bırakmayacağını söylemişti. 

7 EKİM'DEN BERİ BİNLERCE İNSAN ÖLDÜ

İsrail, Hamas militanlarının 7 Ekim 2023'te İsrail'e eş zamanlı saldırılar düzenleyerek 1,200 İsrailliyi öldürmeleri ve 253 kişiyi rehin almalarının ardından Gazze'de harekât başlatmıştı.

Gazze Sağlık Bakanlığı, saldırının ardından İsrail'in başlattığı askeri harekâtta en az 27,585 Filistinlinin öldürüldüğünü açıkladı.