7 Ekim'de Hamas'ın silahlı kanadı Kassam Tugayları'nın saldırısı sonrasında başlayan savaşta İsrail'in Gazze'de sivillere yönelik orantısız şiddeti devam ederken yeni ortaya çıkan görüntüler durumun boyutunu gözler önüne seriyor. 

Sosyal medyada paylaşılan ve uluslararası kamuoyunun da yayınladığı görüntülerde İsrail ordusunun Gazze'nin kuzeyinde teslim olan yüzlerce Filistinliyi iç çamaşırlarına kadar soyarak ve sıraya alarak kelepçelediği ve bu kişilerin İsrail ordusuna ait kamyonetlerle bir yere götürüldüğü görülüyor. 

100'den fazla erkeğin Beyt Lahia'daki sokak ortasında ters kelepçeyle tutulduğu görülürken erkeklerin kafalarını aşağı eğdiği de görülüyor. 

Görüntülerle ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmazken, bunlardan bazılarının Hamas mensubu olduğu iddia edildi. Fakat İngiliz The Times gazetesi, yerde zorla tutulan kişilerden birinin Diaa Al-Kahlout isimli bir gazeteci olduğunu yazdı. Al-Kahlout'un Arapça yayın yapan uluslararası bir gazetenin muhabiri olduğu da The Times'ın haberinde belirtildi. 

Sosyal medyada yayınlanan görüntüleri değerlendiren uzmanlar İsrail ordusunun geçmişte de yakalanan ya da teslim olan Filistinlilerin üzerlerini soyduğu ve herhangi bir patlayıcı ya da silah olmadığının teyit edildiğini aktardı.

Öte yandan bu görüntülerin İsrail ordusunun Gazze'deki saldırıların hızlandığını göstermek için kasten yayınlanmış olabileceği de belirtildi.