İsrail ordusu, Lübnan'ın güneyindeki "Hizbullah hedeflerine" hava saldırıları düzenlediğini açıkladı. 

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, X sosyal paylaşım platformundan yaptığı yazılı açıklamada, İsrail savaş uçaklarının bu sabah Lübnan'ın güneyinde bulunan Sluki Vadisi'ndeki "Hizbullah hedeflerini" vurduğunu bildirdi. Adraee, İsrail ordusunun dün gece Lübnan'ın güneyindeki Taybe beldesindeki "Hizbullah hedeflerini" de vurduğunu kaydetti. 

İsrail ordusu, dün Lübnan topraklarından Safed kentindeki askeri üssüne düzenlenen saldırıya karşılık, Lübnan'ın güney bölgesine yönelik geniş bir hava saldırısı başlatmıştı. İsrail saldırıları sonucu 3'ü çocuk, 10 Lübnanlı hayatını kaybetti, 20'den fazla kişi de yaralandı. 

İsrail ordusu, Lübnan'ın Nebatiye kentindeki Mercayun caddesi üzerinde yer alan 5 katlı bir binayı hedef almıştı. Art arda atılan 2 güdümlü füze ile vurulan binada Hüseyin Bercavi ile ailesinden toplamda 5 kişi hayatını kaybetmiş, enkaz altında kalan 2 kişiye ulaşmak için arama ve kurtarma çalışmaları başlatılmıştı. 

İsrail ordusu ve Hizbullah Hareketi arasında 8 Ekim 2023'ten bu yana devam eden çatışmalarda, 196 Hizbullah mensubu, 41 Lübnanlı sivil, 8 Emel Hareketi üyesi, 12 Hamas Hareketi mensubu, 12 İslami Cihad üyesi, 1’i asker 2 Lübnanlı güvenlik görevlisi, 6 İsrailli sivil ve 11 İsrail askeri öldürüldü.