Filistin resmi ajansı WAFA'ya göre, İsrail savaş uçakları Gazze Şeridi'nin orta kesimlerini bombaladı.

Megazi Mülteci Kampı'nda bir evi hedef alan İsrail saldırıları nedeniyle en az 15 Filistinli öldürüldü, onlarca kişi de yaralandı.

İsrail'in bombardımanı sonrasında çok sayıda ölü ve yaralının Deyr el-Belah kentindeki Aksa Şehitleri Hastanesi’ne getirildiği aktarıldı.

Öte yandan İsrail ordusunun, Deyr el-Belah'taki el-Beye Caddesindeki bir evi bombalaması sonucu 10 Filistinli öldürüldü.

İsrail ordusuna ait insansız hava araçlarının Gazze Şeridi'nin kuzeyinde yer alan Cibaliya'daki en-Nezle kasabasında da 2 kişiyi hedef alarak öldürdüğü bildirildi.

Ayrıca, kurtarma ekipleri ve bölge sakinlerinin İsrail güçlerinin dün gece Nezle'de hedef aldığı "Hala" ailesine ait evin enkazından 23 cenaze çıkardığı ifade edildi.

GAZZE’DE ÖLÜ SAYISI 18 BİNİ AŞTI

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, İsrail'in saldırılarında ölenlerin sayısı son 24 saatte 208 kişi artarak 18 bin 205'e yükseldiğini açıkladı. Saldırılarda yaralı sayısı da  49 bin 645’e yükseldi.

“HASTANELERDE DURUM FELAKET”

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, saldırılar nedeniyle 22 hastane ile 46 sağlık ocağının hizmet dışı kaldığını, 137 hükümet binasının da hedef alındığını aktardı.

Hastanelerde durumun felaket olduğunu bildiren  Kudra, başta ortopedik cerrahi olmak üzere dünya çapındaki uzman sağlık ekiplerine yaralıları kurtarmak için Gazze'ye gelme çağrısı yaptı.

Kudra, dünya ülkelerine ve sağlık kuruluşlarına güvenli insani koridor oluşturarak, Gazze Şeridi'ndeki tüm hastanelere tıbbi yardım ve yakıtın ulaştırılması, İsrail'in kasıtlı olarak hedef aldığı sağlık sistemine destek olmak için Gazze Şeridi genelinde sahra hastaneleri kurulması çağrısı yaptı.

OKUL YERLEŞKESİNİ ABLUKAYA ALDILAR

 İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin güneyinde binlerce yerinden edilmiş Filistinlinin sığındığı okul yerleşkesini 5 gündür kuşatma altında tutuyor.

Abasan el-Kebira Acil Durum Komitesi Başkanı Ziyad eş-Şevvaf, AA muhabirinin yaptığı açıklamada, Han Yunus’un doğusunu işgal eden İsrail güçlerinin, yaklaşık 4 bin yerinden edilmiş Filistinlinin sığındığı El Avde Okulları Yerleşkesini 5 gündür kuşatma altında tuttuğunu söyledi.

Şevvaf, okula sığınan Filistinlilerin çoğunun kadın, çocuk ve yaşlı olduğuna dikkati çekerek, “İsrail güçleri yerleşkeden giriş-çıkışlara engel oluyor. Yerleşkeyi hedef alıyor, çevresine işaret fişeği ve gaz bombası atıyor.” dedi.

Kuşatmanın uzaması durumunda yerleşkede su ve yiyecek sıkıntısı yaşanabileceğine dikkati çeken Şevvaf, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nin diğer bölgelerinde yaptığı gibi, yerinden edilmiş Filistinlileri hedef almasından duyduğu endişeyi dile getirdi.

NETANYAHU'DAN AÇIKLAMA

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Filistin yönetiminin İsrail'i aşamalı olarak yıkmayı hedeflediğini öne sürdü. 

İsrail Kanal 12 Televizyonuna göre, Netanyahu, Meclis Dışişleri ve Güvenlik Komitesi toplantısında konuştu. 

Netanyahu, "Hamas ile Filistin yönetimi arasındaki fark; Hamas'ın bizi burada ve şimdi, Filistin yönetiminin ise aşamalı olarak yıkmak istemesidir." dedi.