İsrail ordusu ile Hamas arasında 7 Ekim’de başlayan çatışmalara verilen 4 günlük aranın üzerine 2 günlük bir insani ara anlaşması daha yapıldı.

Bu anlaşmanın duyurulmasından kısa bir süre sonra İsrail, 11 rehinenin Uluslararası Kızılhaç Örgütü’ne teslim edilmesinin ardından ülkeye getirildiğini açıkladı. Serbest bırakılanlar, sağlık kontrolünden geçirilmesinin ardından aileleri ile buluşacak.

Rehinelerin 2’sinin Alman, 3’ünün Fransız, 6’sının da Arjantin uyruklu olduğu belirtildi.33 FİLİSTİNLİ SERBEST

İsrail de 33 Filistinliyi serbest bıraktı. Serbest bırakılanlardan 30'nun 18 yaş altı çocuk, 3'nün de kadın olduğu ifade edildi. İsrail, Hamas ile vardığı mutabakat uyarınca hapishanede tuttuğu 33 Filistinli esiri serbest bıraktı. Salıverilen esirlerden işgal altındaki Batı Şeria'da yaşayanlar, Uluslararası Kızılhaç Örgütüne ait otobüsle İsrail Ofer Askeri Hapishanesi'nden ayrılarak Ramallah'a gitti.İsrail askerleri, Filistinli esirleri karşılamak üzere Beytunya beldesinde toplananlara göz yaşartıcı gaz ve gerçek mermiyle müdahale etti.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu bir Filistinlinin öldürüldüğünü açıkladı.İNSANİ ARADA ESİR TAKASI

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün insani ara verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00'de (TSİ 08.00) uygulamaya girmişti.

Uzlaşıya göre Hamas'ın elindeki 50 İsrailli esire karşılık, İsrail hapishanelerindeki 150 Filistinlinin serbest bırakılması konusunda mutabakat sağlanmıştı.

Hamas ile İsrail arasında varılan mutabakat kapsamında Gazze Şeridi'nden 50 İsrailli kadın ve çocuk esir, İsrail hapishanelerinden de 150 Filistinli kadın ve çocuk esir serbest kalmış oldu.

Hamas ve İsrail arasında varılan mutabakat kapsamında, İsrail hapishanelerindeki 33 Filistinli esir serbest bırakıldı. Serbest bırakılan 17 yaşındaki Filistinli Muhammed Muhannad Ebu El-Humus, Doğu Kudüs'ün Issawiya Mahallesi'ndeki evinde ailesi ve yakınları tarafından sevinçle karşılandı.


2 GÜN DAHA UZATILDI

Başta Katar'ın yürüttüğü arabuluculuk çalışmaları sonucu abluka altındaki Gazze Şeridi'nden salıverilecek her 10 İsrailli esir karşılığında 30 Filistinli esirin serbest bırakılması ve çatışmalara verilecek "insani aranın" 24 saat uzatılması konusunda Hamas ile İsrail uzlaşı sağlamıştı. İsrail'den resmi bir doğrulama gelmemiş olsa da Katar, bugün insani aranın 2 gün daha uzatıldığını duyurdu.ESİRLERİN EVLERİNE BASKIN 

Doğu Kudüs'te yaşayan çocuk esirler de İsrail polisi tarafından ailelerine teslim edildi. İsrail polisi, Doğu Kudüs'te serbest bırakılan Filistinli esirlerin evlerinin etrafında konuşlandı, yollarda kontrol noktaları kurdu.

KUTLAMA YASAĞI

Bazı Filistinli esirlerin evlerini basan İsrail polisi, ailelere "herhangi bir kutlama yapılmaması ve evlerde toplanılmaması" uyarısında bulundu.

Doğu Kudüs'ün Şeyh Cerrah Mahallesi sakinlerinden 16 yaşındaki Filistinli esir kız çocuğu Nüfuz Hammad, İsrail hapishanesinde yaklaşık 2 yıl tutuklu kaldıktan sonra evine dönünce ailesi, sevinç gözyaşlarını tutamadı.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te bir Yahudi yerleşimciyi bıçaklama girişiminde bulunduğu iddiasıyla 12 yıl hapis cezası verilen Hammad, kendisine yöneltilen suçlamayı kabul etmemişti.

İSİM LİSTESİ BELLİ OLDU
İsrail'in Maarif ve Haaretz gazetelerinin haberine göre, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ofisi, esir takası mutabakatı çerçevesinde Gazze'den bugün salıverilmesi planlanan İsraillilerin isim listesini aldıklarını açıkladı. Açıklamada ayrıca, serbest bırakılması planlanan İsrailli esirlerin ailelerine de bilgi verildiği kaydedildi. Haaretz'in haberinde İsrail'e ulaşan listedeki bugün serbest bırakılacak İsraillilerin 10 kişiden oluştuğu belirtildi (AJANSLAR)