Gazze'deki Sivil Savunma Sözcüsü Mahmud Basal, İsrail ordusunun Gazze kentinin doğusundaki Şucaiyye Mahallesine düzenlediği saldırıda ilk belirlemelere göre, 7 Filistinlinin öldüğünü çok sayıda kişinin yaralandığını söyledi.

Basal, yaptığı açıklamada, "Şu ana kadar 7 Filistinlinin cesedi ve onlarca yaralı Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesine getirildi, hala yollarda ve evlerin enkazında cesetler var" dedi.

İsrail ordusunun hava bombardımanı ve topçu saldırıları nedeniyle sivil savunma ekiplerinin yaralılara ve hayatını kaybedenlere ulaşamadığını aktaran Basal, Şucaiyye'de çok sayıda kişinin İsrail ordusunun kuşatması altında kaldığı ihbarında bulunduğunu kaydetti.

İsrail ordusunun Filistinlilerin kaldığı evlere roket saldırıları düzenlediğine dikkati çeken Basal, Şucaiyye'deki durumun "zor ve acı verici" olduğunu belirtti.

İsrail ordusu, sabah saatlerinden bu yana Şucaiyye'ye yoğun topçu ve hava saldırılarıyla eş zamanlı olarak mahalleye karadan girmeye çalışıyor.

İsrail ordusu, Gazze kentinin doğu bölgelerinin boşaltılması çağrısında bulunmuş ve bölge sakini Filistinlilerden Şucaiyye, et-Turkman ve et-Tuffah mahallelerini boşaltmalarını istemişti. 

Öte yandan, görgü tanıkları, İsrail ordusunun yoğun saldırılarına başlamadan önce herhangi bir uyarıda bulunmadığını söylemişti.

İsrail ordusu, birçok kez Gazze Şeridi'nin çeşitli bölgelerinde Filistinlilere yaşadıkları yerleri boşaltma çağrısı yaparak yerinden ettiği kişileri hedef almıştı.

İSRAİL TANKLARLA SALDIRIYOR

Katar merkezli medya kuruluşu Al-Jazeera'nın aktardığı haberde Şucaiyye bölgesinde tankların ilerlediğini ve çok sayıda insanın bölgeden kaçmak zorunda kaldığı belirtildi. Gece boyunca saldırıların devam etmesinden dolayı yaralılara yardımın ulaşamadığı da belirtildi.

İngiliz haber ajansı Reuters'a konuşan Muhammed Cemal isimli bir Gazzeli, "Burada bizi açlığa mahkum ediyorlar ve tanklar ve uçaklar tarafından hedef alınıyoruz" ifadesini kullandı.

OKULU BOMBALADILAR

İsrail'in Gazze Şeridi'nin farklı noktaları ve Han Yunus kentinde yerinden edilmişlerin bulunduğu bir okulu bombalaması sonucu çok sayıda Filistinli öldü ve yaralandı.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentinde bazı evleri bombaladı ve kentin batısındaki Brezilya Mahallesi'ndeki Filistinlilere ait evleri yaktı.

İsrail uçakları ayrıca Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus'un Büyük Absan beldesinde bulunan el-Hanse Okuluna düzenlediği saldırıda ise aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu çok sayıda Filistinli yaşamını yitirdi, onlarca kişi yaralandı. 

ONBİNLERCE ÇOCUK ÖLDÜ

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 694’ü çocuk, 10 bin 279'u kadın olmak üzere 37 bin 765 Filistinli öldü, 86 bin 429 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.