İsrail ile Hamas arasında 7 Ekim’de başlayan çatışmalar devam ederken Tel Aviv hükümeti üzerinde örgütün elindeki rehinelerle ilgili baskı artıyor.

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, büyükelçiler ile yaptığı toplantıda rehinelerin kurtarılabilmesi için yeni bir insani araya hazır olduklarını açıkladı.

Herzog  "İsrail'in, rehinelerin serbest bırakılmasını sağlamak amacıyla yeni bir 'insani duraklamaya' ve ilave insani yardıma hazır olduğu gerçeğini yineleyebilirim" ifadesini kullandı.

Ayrıca İsrail saldırılarında çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 20 bine yakın kişinin öldürüldüğü Gazze'de halkla değil Hamas ile savaştıklarını savunan Herzog, bölgeye insani yardımların artması için çaba harcadıklarını ileri sürdü.

Herzog, son iki haftada BM ve diğer uluslararası yardım kuruluşları aracılığıyla Gazze'ye günde 100 ila 125 arasında insani yardım TIR’ın girdiğini söyleyerek bunun 3 katına çıkarılabileceğini aktardı.

HAMAS'TAN YANIT

Hamas ise Herzog'un ifadelerinden hemen sonra insani ara teklifini reddetiklerini açıkladı:

"Saldırılar devam ederken esir takasını reddediyoruz ancak savaşı sona erdirecek her türlü girişime açığız."

İLK ESİR TAKASI

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları ile İsrail arasındaki çatışmalar 7 Ekim’de başladı ve giderek şiddetlendi. Saldırılarda binlerce kişi ölürken, on binlercesi de yaralandı.

Çatışmalara ilk olarak 24 Kasım’da 4 gün insani ara verildi. Bu ara daha sonra 3 gün daha uzatıldı ve 81 İsrailli ile 240 Filistinli esir bu bir haftalık dönemde karşılıklı olarak serbest bırakıldı.

İSRAİL’İN 3 ESİRİ ÖLDÜRMESİ

15 Aralık’ta İsrail, Hamas’ın elindeki 3 İsrailli esiri ‘yanlışlıkla’ öldürdüğünü duyurdu. Olayın tüm sorumluluğunu aldığını duyuran İsrail ordusunun, esirleri üstleri çıplak ve ellerinde beyaz bayraklıyken katlettiği ortaya çıktı.

Bu gelişmenin ardından İsrail hükümetinin üzerinde olan baskı daha da arttı. Tel Aviv ve Kudüs’te binlerce kişi, İsrailli esirlerin evlerine dönmesi için eylemler düzenledi, hükümete tepki gösterdi.