İsrail ordusu, Lübnan'ın Yarun beldesinde bulunan ve bölgedeki çatışmaları takip eden bir grup gazetecinin yakınına roketle saldırı düzenledi.


Saldırıda, Al Jazeera televizyon kanalında görev yapan kameraman İsam Mevasi hafif yaralandı. Mevasi, olay yerindeki ilk müdahalenin ardından hastaneye kaldırıldı.Hizbullah'a yakınlığıyla bilinen Al Akhbariya gazetesinin sosyal medya hesabından olay yerine dair fotoğraflar paylaşıldı. Görüntülerde, roketlerin televizyon kanallarına ait canlı yayın araçlarının hemen yanına düştüğü görüldü.

İsrail'in 8 Ekim'den bu yana Lübnan'a yönelik saldırısında biri gazeteci, 3'ü çocuk toplam 16 sivil öldü.

HİZBULLAH MENSUBU ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan Hizbullah, Lübnan'ın güneyindeki sınır bölgesinde İsrail ordusu ile yaşanan çatışmalar ve yeni saldırılar hakkında açıklama yayımladı.

Açıklamada, "Ali Mehdi Sayfeddin isimli bir Hizbullah mensubunun Kudüs için hayatını kaybettiği" ifade edildi.

Hizbullah ayrıca, İsrail işgali altında bulunan Şebaa Çiftlikleri'ndeki Ramta askeri noktasına saldırı düzenlediğini duyurdu.

Açıklamada, "uygun silahlarla gerçekleştirilen saldırıda, hedeflerin tam isabetle vurulduğu" ifade edildi.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana yaşanan çatışmalarda ölen Hizbullah mensuplarının sayısı 74'e yükseldi.

LÜBNAN’DA 3 EV YIKILDI

İsrail ordusunun, Lübnan'ın güneyine gerçekleştirdiği saldırılarda 3 evin yıkıldığı, bir kişinin fosfor dumanından etkilendiği belirtildi.

Lübnan resmi haber ajansı NNA'nın haberinde, ülkenin güneyinde İsrail sınırı yakınındaki Muhaybib beldesinde İsrail'in saldırıları nedeniyle 3 evin tamamen yıkıldığı bildirildi.

Saldırılarda, Yakup Peygamber'in oğlu Bünyamin'in kabrinin de zarar gördüğü aktarıldı.

İsrail ordusunun, Lübnan'ın güneyindeki Ayta eş-Şab Beldesi ile el-Hiyam şehri yakınlarını da topçu atışlarıyla hedef aldığı kaydedildi.

Bölgede faaliyetler yürüten İslami Mesaj İzciler Derneğinden yapılan açıklamada da İsrail saldırısı sonucu fosfor dumanına maruz kalan bir kişinin ülkenin güneyindeki Alaaddin Hastanesi'ne götürüldüğü belirtildi. (AA)