İsrail'in şiddeti bitmek bilmiyor... Yıllardır baskı altında tutulan Filistin'de 7 Ekim'den beri sivillere yönelik saldırıların dozunu artıran ve uluslararası kamuoyunun tepkisine rağmen saldırılarına devam eden İsrail'de dün düzenlenen "Kudüs Günü" etkinliğinde görevini yapan bir gazeteciye linç girişiminde bulunuldu. 

Aşırı sağcı İsraillilerin yürüyüş yaptığı alanda görevini yapmaya çalışan gazeteci Saif Kasımi'ye saldıran aşırı sağcılar adamı linç etti. Onlarca saldırgan köşeye sıkıştırdıkları Kasımi'ye saldırırken, adamı darp ettikten polisin olay yerine gelmesiyle uzaklaştılar. 

Görgü tanıkları İsrailli saldırganların Kudüs'teki Arap ve Filistinlilere de hakaret ve tehdit ettiğini söyledi.

Gazetecinin üzerinde İngilizce basın mensubu olduğunu ifade eden "press" yazan yelek olmasına rağmen böyle bir saldırının gerçekleşmesi uluslararası kamuoyunun büyük tepkisini çekti. 

Kasımi'nin eylemleri görüntülemek için alanda bulunduğu belirtilirken görüntülerde genç bir İsraillinin gazetecinin boğazına sarıldığı ve tekmelediği görülüyor. 

Eylemcilerin Kudüs'te yürürken Filistinli ve Araplara, "Sizin köylerinizi yakacağız", "Bütün Arapları göndereceğiz" gibi ifadeler kullandığı da öğrenildi.

İsrail'in Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben Gvir de yaptığı açıklamada eylemcileri adeta destekledi... Ben Gvir, "Biz Hamas'a bir mesaj gönderdik. Kudüs bizim. Şam kapıları bizim. Tapınak Tepesi bizim" dedi.