Türkiye’nin bu yıl ve gelecek yıl yaşayacağı en büyük kabuslardan biri işsizlik... Oysa İstatistik Kurumu’nun verilerine inanırsak bırakın iş bulmayı, çalıştıracak işçi bulamıyor patronlar...

Hadi enflasyonu anladık da neden işsizlik verisi gibi teknik bir konuda gerçek ölçüm yapmıyorlar? İşsizlik oranı son 42 çeyreğin en düşük seviyesinde... Kedi buradaysa ciğer nerede?

Sokaktaki vatandaşa “işsizlik yüzde 8.8’e düştü” veya “işsizlik yüzde 18.8’e düştü” deseniz sayıya değil, sadece sonunda ki “düştü” kelimesine bakar...

★★★

İşin gerçeğini “geniş tanımlı işsizlik” adı altında yine kendileri açıklıyor oysa... Peki durum ne orada?

Aralıkta bir önceki aya göre 2.1 puan artarak yüzde 24.7’ye yükselen geniş tanımlı işsizlerin oranı 2022 sonunda 21.4 idi...

Çalışabilecek durumda oldukları halde işsiz olan, ancak İstatistik Kurumu’nun işsiz saymadığı bu kesim bir ayda 2.1 puan büyürken, bir yılda 3.3 puan arttı.

Bu oranlar çerçevesinde 2023 yıl sonunda geniş tanımlı işsizlerin sayısı 9.7 milyon kişiye ulaştı. İtirazı olan var mı?

★★★

İstatistik Kurumu’nun esas aldığı “işsiz” tanımı sadece, çalışma çağında ve çalışabilecek durumda olup istihdamda olmayan, ancak verilerin derlendiği son 4 hafta içinde iş arama kanallarından en az birini kullanarak 2 hafta içinde işbaşı yapabilecek durumda olanları kapsıyor.

İşsizin de o kadar işi gücü yok değil... Ayda bir kuruma işsiz olduğunu kanıtlamak için yeniden iş başvurusunda bulunacak. Duruyor zaten özgeçmişi... Neden devamlı versin aynı şeyi?

★★★

Nitekim iş ve işçi bulma faaliyetlerinde bulunmak üzere kurulmuş İŞKUR var.  Kurumun raporlarında başvuru da dahil tüm iş arama kanallarını kullandıkları halde iş bulamayan işsizlerin oranındaki yükseliş dikkat çekiyor.

2022 sonunda yüzde 14.9 olan bu oran, 2023 Aralık sonunda yüzde 16.4’e çıkıyor. Acaba İstatistik Kurumu neyi açıklıyor? Resmi rakamlar arasında neden bu kadar büyük fark çıkıyor?

★★★

Muhtemelen işsiz olup evde bulmaca çözenleri çalışıyor sanıyorlar. Keyfi yerinde diye düşünüp açıkladıkları verinin dışında tutuyorlar.

Haliyle, işsizsin ama bulmaca çözmek de zor zanaat dolayısıyla senin işin var aslında diyor İstatistik Kurumu... İşsizden saymıyor... Seviniyorsun haliyle...

★★★

Biz başka ülkede yaşıyoruz ya... Görmüyoruz, duymuyoruz, gözlemleyemiyoruz... Sahi bunu hesaplayan kurum çalışanları hangi ülkede yaşıyorlar? Bak orayı kimse açıklamıyor.

Neticede ortada İstatistik Kurumu anketlerinden çıkan çok daha yüksek bir gerçek işsizlik var. Kurum işine gelen rakamları kullanıyor ve işsizliği düşük çıkartıyor.

Ölçümünün bu şekilde olması gerçekleri değiştirmiyor. Milyonlarca işsiz, işsizliğiyle devam ediyor. Mevcut gidişat ile kendilerine katılacak yeni neferleri bekliyor.