Dört açıklama...

Önce Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş konuştu: “İstanbul adaylığı için henüz partimiz DEM Parti’den bize bir öneri gelmedi, ama halk ister, partimiz de uygun görürse, demokrasi ve toplumsal barışın önünü açacağına inanırsak, düşünebiliriz. (21 Ocak 2024/Artı Gerçek)”

Sonra DEM Parti Grup Başkanvekili Sezai Temelli, Meclis’te açıklama yaptı: “Sayın Başak Demirtaş’ın adaylık için başvurması, bizi sevindirici bir şey. Biz, bu havuza herkesin başvurmasını istiyoruz, ama tabii ki değerlendirmeyi komisyonlarımız ve MYK’mız yapacaktır. (22 Ocak 2024/Meclis)”

Bu iki açıklamadan dokuz gün sonra sosyal medyada Temelli’nin “İstanbul için Demirtaş DEM Parti’ye başvurdu” diye bir açıklama yaptığı iddia edildi. Aynı gün Sezai Temelli dedi ki: “İstanbul için DEM Parti’ye başvuru yaptı şeklinde bir açıklamam hiç olmadı. Basında çıkan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. (30 Ocak 20224)”

Bu arada DEM Parti İstanbul Milletvekili Özgül Saki, Başak Demirtaş’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylık başvurusu yaptığını Temelli’nin “yalanlama” yaptığı gün açıkladı.

Ve dün...

DEM Parti Grup Başkanvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, basın
mensuplarının sorularını yanıtladı ve şu açıklamayı yaptı: “Başak Demirtaş’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylık açıklaması parti için resmi başvuru niteliğindedir. Demirtaş, DEM Parti’nin aday adayıdır. Başak Hanım en güçlü adaylarımızdan biridir. Mayıs kampanyamızı da birlikte yürüttüğümüz yol arkadaşımızdır.” Koçyiğit, aday çıkartacakları illere ilişkin komisyonun çalışmalara devam ettiğini, 3 Şubat’ta Merkez Yürütme Kurulunun toplantısının ardından en geç 5 Şubat’ta adayları duyuracaklarını söyledi.

İki gündür DEM’de yaşanan “Demirtaş” tartışmasını yazıyorum. Partiyi yakından takip eden isimler şu değerlendirmeyi yaptı:

“Selahattin Demirtaş ince bir siyasetle eşi üzerinden DEM yönetimini karar almaya zorluyor. Mahkemedeki son savunmasında da HDP çizgisinde (kendi çizigisi de dahil)  yaşanan değişikliği formüle etmiş ve Türkiyecilikten daha dar alana doğru bir yönelime geçiş yapmıştı. Şimdi parti içinde İmralı’ya yakın isimler Demirtaş’ın, Abdullah Öcalan’ın önüne geçebilecek bu hamlesine karşı ‘ne yapabiliriz’ sorusuna yanıt arıyor.”

Bu tartışmalar yaşanırken önümde duran “Spectrum House Düşünce ve Araştırma Merkezi” Genel Direktörü Azad Barış’ın “17-20 Ocak” günleri arasında 25 ilçede yaptığı “İstanbul Seçmen Eğilimi Raporu”nu inceliyorum. Raporun tarihinin altını çizmekte fayda var: Başak Demirtaş’ın daha “adaylık” açıklaması yok!

DEM’in kararı kilidi açacak

Rapordaki bulgulardan öne çıkan tespitle başlayalım:

“CHP adayı Ekrem İmamoğlu, DEM Parti’nin aday gösterip göstermeyeceğinin henüz belli olmadığı bir ortamda seçimi matematiksel olarak çok az farkla önde götürmektedir. Seçim sürecinin yaklaşması, seçim gündeminin işletilmesi ve adayların sahaya çıkmasıyla birlikte ortaya çıkması muhtemel seçim aritmetiğinde DEM Parti’nin oylarını seçim sonucu bağlamında kilit bir noktaya taşımaktadır.”

Burada kilit cümle: “DEM’in oyları kilit.”

Yine başka bir tespit daha:

“Katılımcıların 31 Mart 2024’te yapılacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde oy verme davranışı incelendiğinde, yüzde 31’inin AK Parti-MHP adayı Murat Kurum’a, yüzde 32.4’ünün CHP adayı Ekrem İmamoğlu’na oy vereceğini belirttikleri görülmektedir.

“DEM Parti’ye (YSP-HDP) oy vereceklerin oranı yüzde 4.1 iken, İYİ Parti’ye oy verecekler yüzde 1.4, Yeniden Refah Partisi’ne oy verecekler yüzde 1.4, Zafer Partisi adayı Azmi Karamahmutoğlu’na oy verecekler yüzde 1.3, Memleket Partisi’ne oy verecekler yüzde 0.1 ve TİP’e (Türkiye İşçi Partisi) oy verecekler yüzde 0.1 olarak belirlenmiştir.

“Kararsız seçmenlerin oranı yüzde 18.6, adaya göre oy vereceklerin oranı yüzde 2.8, diğer partilere oy vereceklerin oranı yüzde 0.6 ve oy kullanmayacağını veya boş oy vereceğini belirtenlerin oranı yüzde 6.5 olarak görülmektedir.

“Bu veriler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde AK Parti-MHP ittifakı adayı ile CHP adayı arasında yakın bir rekabet olduğunu göstermektedir. Kararsız seçmenlerin yüksek oranı ve adaya göre oy vereceklerin varlığı, seçim sonuçlarının belirsiz olduğunu ve son ana kadar değişebileceğini ortaya koymaktadır. Bu durum, seçim kampanyalarının ve yapılacak güç birliklerinin sonuçlar üzerinde çok önemli bir etkiye sahip olacağına açıkça işaret etmektedir.”

Bu rapor hazırlandığında ne İYİ Parti’nin ne de DEM’in adayları belliydi. Ankara’yı yakından takip eden bir dostumun dediğine katılıyorum: “İlk defa bu kadar öngörülemeyen bir seçim yaşanacak.”