Liberya bandıralı ‘Songa Iridium’ adlı kuru yük gemisi, İstanbul Boğazı'nda Rumeli Hisarı açıklarında karaya oturdu.

[caption id="attachment_5534196" align="alignnone" width="880"] Karaya oturan gemi köprü üzerinden görüntülendi. Foto İHA[/caption]

Ukrayna'nın Odessa limanından İstanbul'a gelen 23 bin 633 groston ağırlığında 191 metre uzunluğundaki gemide henüz bilinmeyen bir nedenle arıza meydana geldiği öğrenildi.

[caption id="attachment_5534198" align="alignnone" width="880"] Vatandaşlar gemi ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Foto: İHA[/caption]

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne bağlı kurtarma botları, olay yerine sevk edildi.  İstanbul Valiliğinde de kaza ile ilgili bir açıklama geldi.

Açıklamada geminin makine arızası sinyali verdiği belirtilirken, “Kaza nedeniyle gemi mürettebatı veya kaza mahallinde herhangi bir yaralanma veya can kaybı yoktur. Herhangi bir deniz ve çevre kirliliği söz konu değildir, Boğaz geçişi askıya alınmıştır” denildi.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünün denizcilik acentelerine gönderdiği bilgi notuna göre olay şöyle gelişti;

* Klavuz kaptan 12:02 itibari ile 2 köprü altında makine arızası olduğunu beyan etti. Herhangi bir kaza olmamıştır. Aşiyan fenerinde karaya oturmuştur.

* 13:06 Nazım tur römorkörü kıçtan KURTARMA 7 römorkörü baştan halat vermiştir. Gemi demirini alamamıstır. Kurtarma operasyonu başlamıştır.

* 13:30 MEHMETCIK römorkörüde geminin yanına gelmiştir.

* 13:44 KURTARMA 2 Römorkörü geminin yanına gelmiştir.

* 13:46 KURTARMA 7 ve NAZIM TUR Römorkörü gemiyi çekmeye KURTARMA 2 ve MEHMETÇİK Römorkörü refakat etmeye başlamıştır.

* Gemi AHIRKAPIYA çekilecektir. NISSOS THERASSIA Tankeri’de Büyükdere’den Demir alıp Güneye inecektir.