İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştirak şirketi Ağaç ve Peyzaj AŞ, Ramazan Bayramı tatilinde ziyaretçi akınına uğrayan İstanbul’un yeşil alanlarında bakım ve temizlik çalışmalarını kesintisiz sürdürdü. 

İBB’den yapılan açıklamaya göre 9 günlük bayram tatili süresince yaklaşık 80 milyon metrekare alanda, 966 personel ve 143 araç ile hizmet verildi.

9 günlük bayram tatilinde yeşil alanlardan  toplam bin 70 ton çöp toplanıp taşındı. Yeşil alanlarda en fazla plastik bardak ve poşet atığı bulundu.

EN FAZLA BAKIRKÖY SAHİL HATTINDA MESAİ HARCANDI

Tatil süresince en fazla çöp toplanan bölge Bakırköy sahil hattı oldu. 112 ton çöp toplanan bölgeyi, 108 ton çöp toplanan Yenikapı ve 97 ton çöp toplanan Haliç bölgeleri takip etti.

Anadolu Yakası’nda ise en fazla çöp 88 ton olmak üzere Kadıköy bölgesinden toplandı.

KIYILAR VE DENİZ TEMİZLİĞİ

İBB sınırları içerisinde kalan halka açık kıyılarda ve plajlardaki atıklar Mobil Kıyı Temizlik ekipleri tarafından düzenli olarak temizlendi. Anadolu Yakasında 110 personel ve 20 araç ile 43 bin 624 kg atık, Avrupa Yakasında da 272 personel ve 39 araç ile 226 bin 51 kg atık toplanarak bertarafa gönderildi. 

Deniz Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından 14 adet Deniz Yüzeyi Temizleme Teknesi (DYT) ile Boğazda Marmara Denizi ve Haliç’te 45 personel ve DYT’ler ile deniz yüzeyinden toplamda 117 metreküp atık toplandı.

Ayrıca 11 adet lisanslı atık alım gemisi ile toplamda 256 adet gemiden 7245 metreküp atık alındı.