İstanbul Fatih Camisi'nde namaz sırasında sorun çıkaran şüpheli Ö.S., özel güvenlik görevlileri tarafından camiden çıkarıldı.

Namazın ardından imam odasına giren ve Usta ile konuşmak istediğini belirten zanlı, imam Galip Usta ile araya girmeye çalışan cami cemaatinden Bilal Erdem'i bıçakla yaraladı.

İhbar üzerine bölgeye polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Yaralılar sağlık görevlilerince hastaneye kaldırıldı.

Şüpheli Ö.S. ise gözaltına alındı.

VALİLİK DUYURDU

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, saat 19.15'te Ö.S.'nin Fatih Camisi'nde slogan atıp cami içerisinde huzursuzluk çıkardığı belirtildi.

Fatih Camisi imamı Galip Usta'nın Ö.S.'yi uyararak dışarı çıkmasını istediği, bu sırada Ö.S.'nin Galip Usta ve Bilal Erdem’i bıçakla yaraladığı kaydedilen açıklamada, "Şahıs, olayın ardından güvenlik görevlilerince yakalanarak gözaltına alınırken, Galip Usta ve Bilal Erdem, olayın ardından kaldırıldıkları hastanede tedavi altına alınmıştır" ifadeleri kullanıldı. 

DOKTOR: 3 BIÇAK DARBESİ ALDI

İmamın kaldırıldığı özel üniversite hastanesinin Başhekimi Prof. Dr. Alpaslan Mayadağlı, bıçakla yaralanan imamın sağlık durumuna ilişkin açıklama yaptı. Prof. Dr. Mayadağlı, TRT Haber'e yaptığı açıklamada, Usta'nın hastanelerinde tedavisine başlandığını belirterek yemek borusuna gelen herhangi bir darbenin olmadığını söyledi.

Hastanın soluk borusunun ciddi yaralanmaya maruz kaldığını vurgulan Mayadağlı, "Ancak hastanın sağlık durumu stabil. Çok hızlı bir şekilde hastaneye getirildi, zamanında etkin bir müdahale yapılmasaydı hastamızı kaybetme riskimiz çok fazlaydı. Yemek borusuna isabet etmemesi büyük bir avantaj. Bu ciddiyetteki bir saldırı çok ucuz şekilde atlatacağız diye düşünüyorum" diye konuştu.

Başhekim Mayadağlı, hastanın 3 bıçak darbesi aldığını aktararak "Boyun ve göğüs bölgesine darbe almış. Soluk borusundaki darbenin müdahalesi yapılıyor. Boyundan maalesef büyük darbe almış. Kanama ve yaralanmalar kontrolümüz altında. Hayati parametreler hastamızın lehine, hayati bir tehlikemiz yok. Bu yaralanmalardan müdahaleler sonucunda herhangi bir sıkıntı olmadan çıkacağımızı düşünüyoruz. Gereken her şey hastanemiz tarafından yapılıyor" dedi.

Erdem'in ise hayati tehlikesinin devam ettiği öğrenildi. 

CAMİDE SLOGAN ATTI

Olayla ilgili polis ekiplerince yapılan incelemede, şüpheli Ö.S.'nin akşam namazının ardından Fatih Camisi'nde "Allahu Ekber, kahrolsun İsrail. Uyanın Müslümanlar" şeklinde bağırması üzerine imam Usta'nın Ö.S.'yi cami içerisinde bağırmaması için uyardığı tespit edildi.

Güvenlik görevlileri aracılığıyla cami dışına alınan şüphelinin bir süre sonra imam odasına gelerek, bulunan Galip Usta ve Bilal Erdem'i bıçakladığı, olay yerinin yanında bulunan odadan çıkan güvenlik görevlilerinin ise şüpheliyi yakaladıkları belirlendi.

POLİSTE KAYDI VAR

Yakalanan şüpheli Asayiş Şube Müdürlüğü, Cinayet Büro Amirliğine getirilerek sorguya alındı. Şüphelinin daha önceden kasten yaralama suçundan polise geliş kaydı olduğu belirlendi.

Ayrıca yapılan araştırmada şüphelinin üzerine 2028 yılına kadar kayıtlı ruhsatlı av tüfeği bulunduğu öğrenildi. Şüphelinin sorgusuna Cinayet Büro Amirliğinde devam edildiği olayla ilgili soruşturmanın çok yönlü sürdüğü öğrenildi.

BAKAN YERLİKAYA: YARALILAR YOĞUN BAKIMDA

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Bakan Yerlikaya, "İstanbul’da bu akşam Fatih Camii’de yaşanan menfur saldırıda Fatih Camii imamı Galip Usta ve cami cemaatinden Bilal Erdem yaralandı. Yoğun bakımda tedavileri sürmekte. Saldırıyı gerçekleştiren Ö.S. isimli şahıs emniyet güçlerimizce yakalandı. Saldırıyla ilgili soruşturma hassasiyetle sürdürülüyor. Galip Hocaya ve Bilal kardeşimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, Allah’tan acil şifalar diliyorum" dedi.

ADALET BAKANI: ŞÜPHELİ HAKKINDA ÇOK YÖNLÜ ARAŞTIRMA YAPILMAKTADIR

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, saldırıyla ilgili adli soruşturmanın çok yönlü olarak devam ettiğini söyledi. Bakan Tunç, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda "İstanbul Fatih Camii'nde İmam Hatip Galip Usta ve Bilal Erdem isimli vatandaşımıza yönelik saldırıyı şiddetle kınıyorum. Saldırının ardından şüpheli şahıs gözaltına alınmış olup, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca adli soruşturma çok yönlü devam etmektedir. Hepimizi üzen saldırıda yaralanan İmam Hatip Galip Usta ve Bilal Erdem’e geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Menfur saldırıya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca kasten öldürmeye teşebbüs ve kasten yaralama suçlarından başlatılan soruşturmada şüpheli hakkında çok yönlü bir araştırma yapılmaktadır" ifadelerine yer verdi.

"EMNİYETİMİZ OLAYI ÇOK YÖNLÜ İNCELİYOR"

İstanbul Valisi Davut Gül, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Fatih Camii’nde uğradıkları saldırıda yaralanan hocamız Galip Usta ve talebesi Bilal Erdem'e Allah’tan şifa diliyoruz. Hastanede ziyaret ederek doktorlarımızdan bilgi aldık. Tedavileri devam ediyor. Fail yakalandı ve emniyetimiz olayı çok yönlü inceliyor. Geçmiş olsun" değerlendirmesinde bulundu.

DİYANET'TEN AÇIKLAMA

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, olayla ilgili sosyal medya X hesabından bir açıklama yaptı. Erbaş, mesajında "İstanbul Fatih Camii'nde imam hatip Galip Usta hocamıza ve cami cemaatinden Bilal Erdem’e yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum. Kendilerine yüce Rabbimizden acil şifalar diliyor, cami cemaatine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bu menfur saldırının sonuna kadar takipçisi olacağız" ifadelerini kullandı.

ÖZEL: SALDIRIYI KINIYOR, ACİL ŞİFALAR DİLİYORUM

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Fatih Camii İmamı Galip Usta ve Bilal Erdem'e camide yapılan saldırıyı kınıyor, Usta ve Erdem'e acil şifalar diliyorum. Saldırının tüm detaylarıyla açığa çıkarılmasını ve benzer olayların bir daha ibadethanelerimizde yaşanmamasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

AKP SÖZCÜSÜ: SALDIRIYI LANETLİYORUZ

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, olayla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "İstanbul Fatih Camii İmamı Galip Usta’ya ve cami cemaatinden Bilal Erdem’e yönelik menfur saldırıyı üzülerek öğrendik. Hadiseyle ilgili emniyet güçlerimiz ve adli makamlar harekete geçmiş, sorumlu kişi yakalanmıştır. Bu vesileyle Galip hocaya ve yaralı vatandaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Saldırıyı lanetliyoruz" dedi.

İMAMOĞLU: DURUMUNU YAKINDAN TAKİP EDİYORUM

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya X hesabından "Fatih Camii imamımız Galip Usta, yakınen tanıdığım iyi ve samimi bir din adamıdır. Bu akşam saatlerinde, Fatih Camii içinde kendisine yönelik saldırıda yaralanmasından üzüntü duydum. Durumunu yakından takip ediyorum. Bu vesile ile hem kıymetli din adamımıza hem de aynı olayda yaralanan cami cemaatinden Bilal Erdem’e geçmiş olsun" mesajını paylaştı.