Bayrampaşa O-3 Avrupa Otoyolu üzerinde bulunan ve M1 metro hattına ait Bayrampaşa-Maltepe durağına ulaşımı sağlayan yaya üst geçidinin son durumu vatandaşları korkutuyor. Üst geçidin çelik bölümlerinde oluşan korozyon ve beton bölümlerinin dökülmesi, ortaya çıkan paslı inşaat demirleri tedirginlik yaratıyor.

Üst geçidin yakın zamanda bakımdan geçmesine rağmen kısa sürede paslandığını ileri süren vatandaşlar korktuklarını dile getirdi. 

Korozyonun taşıyıcı bloklara ulaşmasıyla tehlikenin büyüdüğünü ifade eden Prof. Dr. Mehmet Fatih Altan, "Eğer korozyon ilerlerse çelik taşıyıcılığını kaybediyor, un gibi oluyor. Çelik un ufak olup, kağıt gibi yırtılıyor. Taşıyıcı elemanlar birbirinden ayrıldığında köprü her an göçebilir" dedi.

Vatandaşlardan Ebru Özdemir ise "Üst geçidi devamlı kullanıyoruz. Yıkılmak üzere, korkumuz var. Şikayette de bulunduk ama hiçbir faydası olmadı" dedi.  

OKULLAR KAPANINCA MÜDAHALE EDİLECEK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluğunda bulunan üst geçit hakkında İBB yetkililerinden yapılan yazılı açıklamada ise yaya üst geçidinin yenisinin yapılacağı ve eski üst geçidin kaldırılacağı ifade edildi. Açıklamada çalışmalar sırasında hem karayolu trafiği hem de metro hattı etkileneceğinden, çalışmaların okullar kapandıktan sonra yapılacağı aktarıldı.