Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul'un genelinde yağmur ve karla karışık yağmur, kuzey kesimlerinde karla karışık yağmur ve orta kuvvette kar, yükseklerde ise kuvvetli kar şeklinde uyarıda bulunmuştu.

Beklene yağış aksam saatlerinde gerçekleşti. Bazı bölgelerinde kar yağışı başlarken Kağıthane ilçesinde kısa süreli dolu yağışı görüldü. 

Kar yağışı Silivri'de de etkisini gösterdi. Silivri'nin yükseklerinde adeta lapa lapa kar yağdı. 

Yağışların, salı sabah saatlerine kadar kuzey yönlerden kuvvetli rüzgar ve fırtına, kuzey kesimlerde zaman zaman kuvvetli kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Ulaşımda aksamalar, yüksek kesimlerde buzlanma, don olayı, görüş mesafesinde azalma, kuvvetli rüzgarla kısa süreli fırtına sebebiyle çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

İMAMOĞLU'NDAN UYARI

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

"İstanbul'un özellikle kuzey kesimleri olmak üzere kar etkisini göstermeye başladı. Kar yağışı Salı öğlene kadar sürecek. TEM otoyolu kuzeyinde 20 cm’ye, E-5-TEM arasında 5 cm’ye kadar kar kalınlığı oluşacak. Tüm ekiplerimiz teyakkuz halinde ancak sürücüleri tedbirli olmaları noktasında özellikle uyarırız."

KUZEY MARMARA OTOYOLU'NDA KAR ETKİLİ OLUYOR

Kuzey Marmara Otoyolu'nun Kocaeli kesiminde kar yağışı etkisini gösteriyor.

Otoyolun Körfez geçişi Sevindikli mevkisinde yağış nedeniyle ulaşımda aksama yaşanmazken, Karayolları ekipleri, karla mücadele çalışması yürütüyor.

Öte yandan İzmit'in yüksek kesimlerinde de aralıklı kar yağışı sürüyor.

Trafik ekipleri, yağış ve buzlanmaya karşı dikkatli olmaları çağrısında bulundukları sürücüleri, trafik işaret ve işaretçilerine uymaları konusunda uyarıyor.