Sarıyer'deki Prof. Ali Kemal Yiğitoğlu Ortaokulu'nda bir öğretmeni darp eden veli, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

Öğretmen Necla Ö'yü koridorda yumrukladığı anlar güvenlik kamerasına yansıyan Ali Ç. dün gözaltına alınmıştı...

Şüpheli baba Ali Ç. Çayırbaşı Şehit Emrah Taşdemir Polis Merkezi'nde verdiği ifadesinde, dijital arşiv personeli olduğunu belirterek öğretmen Necla Ö.'den daha önce "Kötü muamele" konusuyla şikayetçi olduğunu iddia etti. 

Bu şikayetiyle ilgili 25 Nisan'da müfettişlerle görüşmekteyken eşinin arayarak okulun hizmetlisinin oğlu ile sıkıntı olduğunu söylediğini, bunun üzerine okul hizmetlisini arayıp durumu sorduğunda oğlunun atak geçirdiğini, öğretmenlerin yukarıya almaya çalıştığını, fakat oğlunun çıkmak istemediğini, bunun üzerine oğlunun sesini duymak amacıyla telefona istediğini, oğlunun da "Baba çabuk gel. Beni bir odaya kapattılar. Ben de kaçtım. Beni tekrardan odaya kapatmaya çalışıyorlar, bana müdür, Necla hoca ve Sümeyra hoca bir şeyler imzalatmaya çalışıyor. Çabuk gel, yetiş" dediğini bu konuşma sonrasında okula gittiğini anlattı.

"ÇAY BARDAĞIYLA GÜLEREK GELİYORDU"

Çocuğunun müdürün odasında olduğunu öğrenince oraya doğru giderken oğlunun yanına panik halde ağlayarak geldiğini söyleyen Ali Ç. oğlunu sakinleştirmeye çalıştığını, oğlunun "Baba buradan çabuk çıkalım, eve gidelim" dediğini, ne yaşandığını sorunca oğlunun korkusundan aynı şeyleri tekrarladığını ifade etti. Oğlunu alarak müdürün odasına yürüdüğü sırada, koridorun karşısında şikayetçi Necla hocanın elinde çay bardağıyla gülerek geldiğini, "Beni şikayet etmenin bedelini ödeyeceksiniz" dediğini ifade eden şüpheli Ali Ç. "Ben de o an istem dışı çocuğumun yanımda ağlamasından dolayı anlık kızgınlık ve ebeveynlik duygusuyla Necla hocaya vurdum. Tam olarak nereye vurduğumu hatırlamıyorum. Sonra okul dışına çıktım. Çok pişmanım. Sinir harbiyle vurdum. Hem şahsın tahrik edici eylemlerinden, hem de babalık içgüdüsüyle yaşadım." dedi.

TUTUKLANDI

Savcılıkça, şikayetçi Türkçe öğretmeninin olay günü öğrencisi E.S.Ç'yi okul davranışlarıyla ilgli olarak velisini görüşmeye davet ettiği, okula gelen şüpheli Ali Ç'nin koridorda gördüğü öğretmenin yüzüne yumruk atarak darp ettiği, suçun vasıf ve mahiyeti, delil durumu dikkate alınarak "Kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten yaralama" suçundan tutuklanmasını talep etti.

İstanbul Nöbetçi Sulh Hakimliğine çıkarılan şüpheli Ali Ç. tutuklandı.

"OLAY OLDUĞUNDA KORİDORDAYDIK, ŞAHİT OLDUK, ŞOK İÇERİSİNDEYİZ"

Saldırı okulun önünde protesto edildi. Okulda görevli öğretmenler, öğrenci velileri ve Eğitim-Bir-Sen 6 Nolu Şube üyelerinin katıldığı eylemde veliler ve öğretmenler saldırıya tepki gösterdi. Eğitim-Bir-Sen 6 Nolu Şube Başkanı İdris Şekerci, "Öğretmene şiddet insanlığa ihanettir. Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum dediğimiz bir noktadan öğretmenin kadın olmasını bile önemsemeden yumruk atacak vandalizme geldik ne yazık ki" dedi. 

Basın açıklaması okunurken göz yaşlarını tutamayarak ağlayan iki öğretmen, “Bu okulun öğretmeniyiz olaya şahit olduk şok içerisindeyiz. Olay olduğunda koridordaydık" şeklinde konuştu. Saldırıya uğrayan öğretmene destek olmak için gelen bir öğrenci velisi, “Öğretmenimize karşı yapılan şiddet çok büyük bir haksızlık ve tüm eğitimcilere karşı yapılan bir haksızlık. Sonuna kadar öğretmenimizin arkasındayız. Kendisi sınıf öğretmenimiz, çocuklarla da birebir ilgilenirdi, çok iyi bir öğretmen, çocuklar da çok seviyorlar onu. Bir an önce okulumuza dönmesini bekliyoruz" şeklinde konuştu. 

Başka bir veli ise, “Destek için, hem öğrenciler hem de öğretmenler için tabii ki kendi çocuğum için buradayım. Biz burada çocuklarımızı veriyoruz, en kıymetlilerimizi. Bizim çocuklarımız pırlanta, inci tanesi, kıymetli bugün o kişi bizim çocuklarımıza da vurabilirdi. Bugün sadece kendi çocuklarımız için değil, herkes için buradayız" dedi.  

Bir diğer veli ise, “Bir erkeğin bir kadına böyle bir şiddet uygulaması kabul edilemez bir şey. Müdürümüzün bu sorumlu velinin durumu ile ilgili bazı malumatları olduğu ve gerekli önlemleri almasına rağmen bir şekilde kendince bir kaçış yolu bulup geliyor. Tutuklandığını duymak içimize su serpti. Yargılamanın da aynı şekilde sonuçlanmasını yani hapis cezası almasını istiyoruz. Bu tarz olaylarda alınan kararlar örnek teşkil edecek ki durumun tekrarlanmaması için önemli. Adaletin yerini bulmasını istiyoruz" diye konuştu.