İstanbul'da bir restoranda askeri üniforma giydirilen garsonla servis yapıldı ve o anlara ait görüntüler sosyal medyada paylaşıldı.

Tepki toplayan görülerle ilgili İstanbul Cumhurtiyet başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. 

İŞLETME SAHİBİ TÜRK, GARSON YABANCI

Yapılan incelemede iş yerinin Beyoğlu'da faaliyet gösterdiği ve Türk vatandaşı A.K.'ye ait olduğu belirlendi. 

Videoda askeri üniforma ile servis yapan kişinin ise işletmede çalışan yabancı uyruklu Y.J. olduğu tespit edildi.

ÜÇ KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Olayla ilgili işletme sahibi A.K., işletme mesul müdürü A.G. ile görüntülerde üniforma ile servis yapan çalışan Y.J. gözaltına alındı.

Konuyla ilgili İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

ÜÇ KİŞİ SINIRDIŞI EDİLDİ

“Şüphelilerle ilgili 'Türk Milletini, Cumhuriyeti, Devletin Kurum ve Organlarını Aşağılama' suçundan adli işlem başlatılmıştır.

Çalışmaların devamında, işletme içerisinde kayıt izinleri kaydedilmemiş ve güvenliğiz olarak çalışılmışları tespit edilen M.I., A.R., H.M.Y.A. kayıtlı yabancı uyruklular muhafaza karşılığında iptal ve sınırlama dışı işlemler başlatılmıştır.

İŞLETME BELGESİ İPTAL EDİLDİ

Beyoğlu Belediyesi’nden yapılan açıklamada “İstanbul Valiliği’nin ‘Türk Milletini, Cumhuriyeti, Devletin Kurum ve Organlarını Aşağılama’ suçundan adli işlem başlattığı işletmeyle ilgili Belediyemiz tarafından inceleme başlatılmıştır. Söz konusu işletmenin, Turizm İşletme Belgesi iptal edilmiş olup, Turizm İşletme Plaketi ve Açık Alkollü İçki Satış Belgesi ekiplerimizce teslim alınmıştır. İstanbul Valiliği ve Beyoğlu Kaymakamlığı ile iş birliği halinde ve titizlikle yürüttüğümüz sürecin neticesi, tüm kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.