Sıcak havayla birlikte kötü kokunun arttığı bazı derelerdeki kirli su, kimi yerlerde İstanbul Boğazı'na, kimi noktalarda ise Marmara Denizi'ne akıyor. 

Üsküdar Bosna Bulvarı'ndan Çengelköy Sahili'ne kadar uzanan Bekar Deresi'nin İstanbul Boğazı'na döküldüğü yerdeki kötü koku, çevre halkını ve esnafı rahatsız ediyor. 

Boğaz'ı seyretmek için kıyıya gelenler kötü kokuya maruz kalırken, bölge esnafının kokunın etkisini azaltmak için çevredeki rögar kapaklarını paspaslarla kapattıkları görüldü. 

"20 MAHALLENİN SUYU BURADAN GEÇİYOR"

Semt sakinlerinden Tayfun Çakır da Çengelköy'ün üst kısmından gelen lağımın denize aktığını anlatarak, oluşan kötü kokudan şikayetçi olduklarını kaydetti. 
Çakır, "Mazgalların halıyla kapanması yeterli değil. Bir şeyleri aşmamız lazım. Koku da var, denize atılan maddeler de var. Bize temizlik, hijyen gerekiyor. Vallahi kokudan boğulduk, artık yeter" diye konuştu. 

Bölgede kurulan mahalle pazarında yıllardır esnaflık yapan Kemal Avcı, haftada bir gün pazara geldiklerini ancak akşamı zor ettiklerini söyledi. 

Kokunun çok rahatsız edici bir boyuta ulaştığını vurgulayan Avcı, "Bu koku Çengelköy semtimize yakışmıyor. Bir ara Kuzguncuk da böyleydi, orası derine indirildi, koku giderildi." dedi. 

"MİLLET SİNEKLERLE KARDEŞ OLMUŞ"

Kentin Avrupa Yakası'nda yer alan İstinye Deresi'nden yükselen koku da çevrede rahatsızlık oluşturuyor. 

İstinye Mahallesi'nde Sarıyer Caddesi'nden başlayarak sahile kadar devam eden dere yatağı ve koyda biriken atıklar nedeniyle sıcak havalarda ve yağışın ardından kokunun arttığından şikayet eden vatandaşlar, sorunun çözülmesini istiyor. 

Seçim dönemlerinde sorunun giderileceğinin vadedildiğini dile getiren Fil, "Seçim bitiyor, hiçbir şey yapmıyorlar. Bir ilaçlama bile yok İstinye'de. Berbat. Millet sineklerle kardeş olmuş." ifadesini kullandı. 

Zehra Fil, yoğun koku nedeniyle sıcak havaya rağmen dairelerinin pencerelerini açamadıklarını söyledi. 

KURBAĞALIDERE'NİN BAZI NOKTALARINDA YOĞUN KİR

Kentin Anadolu Yakası'nda yer alan Kurbağalıdere'nin bazı noktalarında da su yüzeyinde çöplerin biriktiği, suyun renginin karardığı görüldü. 

Dere içerisindeki bazı noktalara belediye ekiplerinin çöplerin geçişini önlemek için setler koyduğu gözlenirken, bu alanda kirliliğin yoğun şekilde birikmesi dikkati çekti. 

Anadolu Yakası'nda yer alan ve Marmara Denizi'ne akan Göksu Deresi'nde de yer yer kirlilikler olduğu görüldü.