Suriye merkezli medya kuruluşu Enab Baladi, sadece İstanbul'da 530 binden fazla Suriyelinin yaşadığı bölgede arka arkaya açılan Suriyeli bakkallarını mercek altına aldı. Gazetenin muhabiri birçok bakkala giderek hem fiyat analizi yaptı hem de bazı detayları paylaştı.

Suriye'den gelenlerin zaman içinde sayılarının artmasıyla birlikte Suriyeli bakkalların da sayısının arttığına dikkat çekilirken, eskiden sadece Suriye menşeili ürünlerin yer aldığını fakat bunun zamanla değişerek Türk mallarının da satıldığı belirtildi. Haberde ayrıca Suriye bakkallarının fiyatlarının Türk bakkallarına göre daha pahalı olduğuna da vurgu yapıldı.

Bazı ürünlerin Suriyeli bakkallarda Türk mağazalarına kıyasla çok daha pahalı olduğunu gözlemledi. Enab Baladi'ye konuşan bir Suriyeli bakkalların toptancılardan ürünü pahalıya satın aldıklarını söyledi. Bu tür bakkallarda da borç defteri olduğunu belirten medya kuruluşu bu tür yerlerde Türk lirasının dolara çevrildiğini ve bölgede yaşayan Suriyelilerin buralarda sosyalleştiğine vurgu yaptı.

KAÇAK TÜTÜN SATIYORLAR

Haberde, "Bu bakkallarda, bazı müşteriler için cazip olabilecek borç defterinin yanı sıra, Suriye'ye ofisler aracılığıyla veya elden teslimatla para transferi, Türk lirasından ABD dolarına döviz bozdurma, resmi belgeleri çıkarma, cep telefonlarını Türk şebekesine kaydetme, Türk tütününe kıyasla daha düşük fiyatlarla kaçak tütün satma ve şifalı bitkiler ile telefon şarj cihazları ve kulaklıklar gibi teknolojik aksesuarlar satma gibi hizmetler de sunuluyor" ifadesi kullanıldı.

Türk ve Suriyeli bakkallar arasındaki fiyat farkının hatırlatıldığı haberde, "Bazı lüks ürünlerde Suriyeli bakkallarda fiyatlar 2-3 kat daha fazla" denilirken İstanbul'da yaşayan bir Suriyeli, Suriye'den gelen ürünler haricinde Türk bakkal ve marketlerini tercih ettiğini söyledi.