15 yıl İstanbul'da tekstil sektöründe çalışan Fikret Güzel de şehir yaşamının kargaşasından sıkılınca aldığı kararla 2009'da Erzincan Kemah ilçesi Esimli köyüne döndü. 

Burada ailesine ait 37 koyunla hayvancılığa başlayan Güzel, devletten aldığı desteğin de katkısıyla hem hayvan sayısını 1100'e çıkarmayı başardı hem de süt ürünleri üretimini katladı. 

Besici Fikret Güzel, "Ben geldiğimde babamın 37 koyunu vardı. Herhangi bir şeyimiz yoktu. Devletten kredi aldım, bana yardımcı oldular. Destek projelerine müracaat ettim. Aldığım destekle 37 küçükbaş hayvanımı 70 yaptım. Sonraki yıllar 150, 200 derken bu şekilde 2024'e geldiğimizde 1100 küçükbaş hayvanım oldu. Bir sezonda 700-800 kuzu satıyoruz ve 15 ton yaş peynir üretimi yapıyoruz" dedi. 

Çiftlikte hayvanlara yeni doğan, ikiz ve normal kuzular olmak üzere 3 bölümde baktıklarını aktaran Güzel, yetiştiriciliği annesi, eşi ve çocuklarıyla yaptığını belirtti. 

KUZULAR ANNELERİNİ SESİNDEN TANIYOR

Yakın zamanda kuzulama dönemi geçirdiklerini ve yoğun çalıştıklarını anlatan Güzel, şunları kaydetti: 

"Yayla dönemimiz başlayacak. Kuzuyu orada ayıracağız. Süt ve peynir üretim yapacağız. Günde üç sefer hayvanlarımızı yemliyoruz, şu an meraya çıkarmıyoruz. Saman, arpa ve yem veriyoruz. Kuzularımızı da günde iki defa sabah akşam olmak üzere emdiriyoruz. Kuzularımız hem sesinden hem de kokusundan beş dakikaya kalmadan annelerini buluyor." 

Güzel, yeni dünyaya gelen kuzuların ölmemesi için ahırlarda 3 kişinin nöbet tuttuğunu belirterek, "Bu iş basit değil. Evimizde çocuğumuzla nasıl ilgileniyorsak hayvanlarımızla da öyle ilgileniyoruz. Hasta olmaları durumunda artık alıştık ceplerimde ilaçları ve iğnelerini hazır tutuyorum" diye konuştu.