İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Bülent Zülfikar, 'Duvarsız üniversite' diye duyurulan, üniversite kampüsüne sivil kişilerin elini kolunu sallayarak girmesini sağlayan uygulamayı savundu.

Öğrencilere fakülteler arası geçiş yasağı sürerken Prof. Dr. Zülfikar "Akla hayale ve insafa sığmayan eleştiriler oldu. Yanıltıcı fotoğraflarla amfimizde olan personelimizi sığınmacı gösteren, bu nefis mekanlarda dizi film çekmek isteyenleri işgalci olarak gösterenler oldu. Üniversitelerimizin kapılarında parmaklık olamaz. Bilim yuvasına parmaklık vurulamaz; yakışmaz da. Ders işleyişlerinin bozulması veya zarar görmesi veya derslerin işlenmemesi gibi kamu zararına yol açılmasına asla izin vermeyiz" dedi.

UYGULAMAYI 28 ŞUBAT'A BAĞLADI 

İstanbul Üniversitesi’nde düzenlenen 28 Şubat Sempozyumu'nda konuşan Prof. Dr. Zülfikar, öğrencilerin karşı çıktığı uygulamayı böyle savundu:

- Duvarsız üniversitenin dünyanın sloganları olduğunu, dünyada bununla ilgili pek çok şeyin yapıldığını hepimiz biliyoruz. Öğrencilerimizin, evlatlarımızın da burada iyi eğitim almaları, tehlikeye atılmamaları, en öncelikli işlevlerimizdir. Üniversite, öğrenci olmazsa olmayacak bir yerdir.

- Nasıl ki onların anneleri, babaları, kardeşleri, toplumumuzun fertleri olarak buraya gelme hakkını haiz iseler, gelecekte bizi hayal eden, buraya girmeyi hayal eden toplumumuzun diğer fertlerinin de gelmesi en doğal haklarıdır.

- Bu tarihi kampüsü deneyimlemeleri, tanımaları, anlamaları ve 28 Şubat'ların bir kere daha olmaması, dönmemek üzere kapanması için buralarda bulunmalarının çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Toplumun bilimle buluşmasını gerçekleştirmek istiyoruz.