İstanbul ve Tunceli'de terör örgütü DHKP/C'ye yönelik düzenlenen operasyonda 12 şüpheli yakalandı.

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünce, İstihbarat Şube Müdürlüğü ile koordineli olarak, DHKP/C (Devrimci Halk Kurtuluş Partisi/Cephesi) terör örgütü faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik  çalışma başlatıldı.

17 ADRESE BASKIN

Yapılan çalışmalarının devamında bu sabah 17 şüphelinin yakalanmasına yönelik, İstanbul'da 16 adrese, Tunceli'de ise 1 adrese olmak üzere toplam 17 adrese eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi. Yapılan baskınlarda 12 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda ise bir kurusıkı tabanca, iki 9.19 mm çapında tabanca, 27 fişek, ve şüphelilere ait çok sayıda dijital materyale el konuldu. Konuyla ilgili yürütülen tahkikat işlemlerinin devam ettiği belirtildi. 

POLİS MERKEZİNE SALDIRMIŞLARDI

Öte yandan operasyonun detayları ortaya çıktı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 2014-2016 yılları arasında terör örgütü DHKP-C tarafından gerçekleştirilen 3ü faili meçhul kalmış 11 olayın aydınlatılması ve şüphelilerinin tespit edilerek yakalanması için çalışma başlattı.Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlükleri ekiplerince yapılan çalışmalarda, kimliği tespit edilen İ.K.'nin 2016'da Gaziosmanpaşa Adliyesi Başsavcıvekili Evliya Çalışkanın aracının kurşunlanması için keşif yaptığı tespit edildi. Polis ekipleri çalışmasında 2016 yılından bu yana faili meçhul olarak kalan Gaziosmanpaşada Gazi Polis Merkezine silahlı saldırıda bulunan kişileri de tespit etti. Ekipler 2014 yılındaki korsan gösteride bir marketin yağmalanmasına sebep olan şüpheliyi de belirledi. 

GÖZALTI SAYISI 13 OLDU 

TEM ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, 2014-2016 yılları arasında Mobese direklerinin yıkılması, hendek barikat operasyonlarının yıldönümleri ve örgüt tarafından farklı sebeplerden cezalandırılan kişileri öldüren ve yaralayanlarla ilgili de çalışma yürüttü. Çalışmalar kapsamında 1 kişi daha gözaltına alındı. Gözaltına alınanların sayısı 13'e yükseldi. DHKP-Cnin mahalle yapılanması içerisinde faaliyet yürüttükleri belirlenen şüpheliler işlemleri için emniyete götürüldü. Polis ekiplerinin konuyla ilgili çalışması sürüyor.