Milli Savunma Bakanlığı, Cumhuriyetin 100'üncü yılı etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilecek geçit töreninin hazırlıklarına başladı. Bugün ve yarın İstanbul semalarında savaş ve gösteri uçaklarının alçak uçuş yapacağı duyuruldu.Vatandaşları geçit törenine davet eden Milli Savunma Bakanlığı, duyurusunda şu ifadelere yer verdi:

- Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutlayacağımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda TCG Anadolu'nun da aralarında olacağı 100 savaş gemisiyle geçit töreni yapacağız. Tüm halkımızı İstanbul Boğazı’na davet ediyoruz.

- 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda İstanbul Boğazı’nda gerçekleştireceğimiz geçit töreninin hazırlıkları başladı. Bugün ve yarın İstanbul semalarında Hava Kuvvetlerimizin muharip uçakları ile gösteri ekipleri olan SOLOTÜRK ve Türk Yıldızları alçak uçuşlar gerçekleştirecek.Türk Yıldızları ve SOLOTÜRK ile F-16 ve F-4E tipi jetler, Cumhuriyet'in 100. yılı kutlamaları kapsamında 29 Ekim Pazar günü İstanbul Boğazı'nda gerçekleştirecekleri gösteri uçuşu öncesinde prova yaptı.İstanbul Boğazı semalarındaki prova uçuşunda pilotlar, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi ve Sultanahmet Camisi ile 15 Temmuz Şehitler, Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim köprüleri üzerinden alçak uçuş gerçekleştirdi.

Boğaz'a gelen vatandaşlar, jetlerin provasını ilgi ve heyecanla takip etti. İzleyenlerin beğenisini toplayan uçuş, birçok kişi tarafından cep telefonu kameralarıyla kaydedildi. Basın mensupları ve fotoğraf sanatçıları da prova uçuşuna ilişkin çekim yaptı.