Stellantis CEO'su Carlos Tavares'in 2023 yılında toplam maaşı yüzde 56 artışla 36,49 milyon Euro'ya (39,5 milyon dolar) ulaşacak.

Böylelikle ABD'deki sendikalarla zorlu maaş müzakerelerinin şirketin kârlılığını etkilediği bir yılın ardından, Tavares sektörün en yüksek maaşlı patronlarından biri haline getirdi. 

Tavares'in maaş artışının büyük kısmı uzun vadeli hedeflere bağlı ikramiyelerden geldi.

Tavares geçen yıl 23,47 milyon Euro nakit ve hisse senedi alırken, sektörün küresel mobilite, teknoloji ve elektrikli araçlar konusundaki gelişmeler nedeniyle10 milyon Euro’luk bir dönüşüm teşviki de aldı.

Peugeot, Fiat ve Jeep gibi markaların sahibi olan Stellantis son yıllarda sektörün en kârlı otomobil üreticilerinden biri olmuştu.

ÇALIŞANLARIN ALDIĞI ÜCRETİN 518 KATTI

Stellantis, çalışanlarının 2023 yılında, 2022 yılına göre yüzde 9,4 artışla ortalama 70 bin 404 Euro kazandığını söyledi. Tavares'in toplam ücreti bunun yaklaşık 518 katı.

Tavares'in yüksek maaşı, daha önce yatırımcıların Tavares'in maaş paketine karşı oy kullandığı 2022 yılı da dahil olmak üzere Fransız sendikaları ve hissedarlarla çatışmalara neden olmuştu. 

ABD’de sendikaların otomobil üreticileriyle geçen yıl yaptığı görüşmeler sırasında, Birleşik Otomobil İşçileri sendikası General Motor, Ford Motor ve Stellantis'in genel müdürlerinin aldığı ücret düzeyini oldukça eleştirmişti.

Ford ve GM 2023 yılı için CEO ücretlerini henüz açıklamadı. 2022 yılında GM'den Mary Barra toplam 29 milyon dolar alırken, Ford'un patronu Jim Farley yaklaşık 21 milyon dolar aldı.