İstanbul İstiklal Caddesi'nde 13 Kasım 2022 tarihinde 6 kişinin öldüğü, 99 kişinin yaralandığı bombalı terör saldırısında, bomba düzeneğini bırakan Ahlam Albashır’ın da aralarında bulunduğu sanıkların yargılanmasına devam edildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın altıncı duruşmasına taraf avukatları katılırken, Ahlam Albashır dahil 8 tutuklu sanık ve bir başka suçtan tutuklu toplam 9 tutuklu sanık duruşma salonunda hazır bulundu. Bir kısım tutuklu sanık ise duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Tutuklu sanık Ahlam Albashir mahkemede, "Bir şey söylemek istemiyorum" dedi. 

"AHLAM'I TAKSİM'E GÖTÜREN KİŞİ SERBESTTİR, MÜVEKKİLİM TUTUKLUDUR"

Ammar Carkes ve Fatma Berkel'in avukatı Cafer Şen, "Müvekkilim Ahlam'ı sadece misafir etmiştir. Telefonu araştırılmıştır. Örgüt üyeleriyle herhangi bir iletişimi yoktur. Eylem günü Ahlam'ı Taksim'e götüren kişi serbesttir, müvekkilim tutukludur. Fatma'nın tahliyesi gerekmektedir. Müvekkil yıllardır Türkiye'dedir. Gerekirse en ağır adli kontrolle iki müvekkilimin de tahliyesini talep ediyorum" dedi. 

Diğer sanık avukatları da savunmalarını tekrar ederek müvekkillerinin tahliyelerini talep ettiler. 

TAHLİYE KARARI

Ara kararını açıklayan mahkeme, tutuklu sanıklar Bakar Carkes, Hasan Aburas ve Muhap Ammari'nin üzerine atılı suçun vasfının değişme ihtimalini ve tutuklu kaldıkları süreyi göz önüne alarak yurt dışı çıkış yasağı adli kontrolü ile tahliyelerine karar verdi. Aralarında Ahlam Albashır’in de bulunduğu 13 sanığın ise tutukluluk halinin devamına hükmetti.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme heyeti, savcılığın tevsi tahkikat talebinin dosyaya katkı sağlamayacağı gerekçesiyle reddedilmesine karar verirken, sanıklar hakkında terör örgütüyle irtibat ve iltisaklarının olup olmadığına ilişkin ilgili yerlere müzekkere yazılmasına hükmetti. Dosyanın mütalaasını hazırlamak üzere savcıya gönderilmesine karar veren mahkeme, duruşmayı 12 Şubat'a erteledi.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, 13 Kasım 2022 tarihinde Taksim İstiklal Caddesi üzerinde gerçekleşen bombalı saldırının PKK/KCK silahlı terör örgütünün Suriye uzantısı YPG/PYD/SDG tarafından planlanıp gerçekleştirildiği belirtildi.

Saldırı sonucu olay yerinde bulunan çocuk yaştaki Ecrin Meydan, babası Yusuf Meydan, Adem Topkara ile eşi Mukaddes Elif Topkara, Arzu Özsoy ile kızı Yağmur Uçar’ın vefat ettikleri, 99 kişinin yaralandığı ve birçok iş yerinin maddi hasara uğradığı ifade edildi.

İddianamede, el yapımı bomba bulunan çantayı bırakan Suriye uyruklu Ahlam Albashır’ın 14 Kasım 2022 tarihinde yakalanıp gözaltına alındığı, YPG/PYD terör örgütünün özel istihbarat elemanı olduğu anlaşılan sanıklar Ahlam Albashır ve Bilal Elhacmaos’un kamu düzenini bozmak, otoriteyi zayıflatmak, kaos ve kargaşa yaratmak ve böylece devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma amacına ulaşmak maksadı ile örgüt tarafından özel eğitime tabi tutularak talimatlandırılıp patlayıcı malzeme eşliğinde ülkemize gönderildikleri belirtildi.

HAPİS İSTEMLERİ

İddianamede, bombayı yerleştiren Ahlam Albashır’ın 7 kez ağırlaştırılmış müebbet ve bin 949 yıl 6 aydan 3 bin 9 yıla kadar hapis ile cezalandırılması isteniyor. Firari sanık örgüt elebaşlarından Cemil Bayık’ın da aralarında bulunduğu diğer şüphelilerin ise 7’şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 3 bin 16 yıl 6 aya kadar hapisleri talep ediliyor.