TBMM Dışişleri Komisyonu, İsveç’in NATO’ya katılım protokolünü içeren anlaşmayı kabul etti. Katılım protokolü TBMM Genel Kurulunda de benimsenirse yürürlüğe girecek. 23 Ekim’de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Meclis’e gönderilen ve 16 Kasım’da komisyon gündemine alındıktan sonra ertelenen protokol dün komisyonda kabul edildi. Teklifin oylamasında AKP, CHP ve MHP’li üyeler ‘evet’ oyu verdi. SP ve İYİ Parti ‘hayır’ oyu kullandı, DEM Parti ise oylamaya katılmadı. Protokolün ocak ayının ikinci haftasında Genel Kurul’da ele alınması bekleniyor.

İSVEÇ YETKİLİ SAVCI ATADI

Dışişleri Bakan Yardımcısı Burak Akçapar, İsveç’in Türkiye’ye verdiği taahhütleri ne ölçüde yerine getirdiğini ve son gelişmeler noktasında, komisyonu bilgilendirdi. Akçapar, adli süreci takip için İsveç tarafından yetkili savcı atandığını, Kürt Kızılay’ının banka hesaplarının kapatıldığını açıkladı. “Savunma sanayiine engeller getiren ülkelerin sayısı azaldı. İsveç’in attığı adımlarla yaptırımlar uygulamıyor. Finlandiya için de bu geçerli… PKK mahsubu bir şahıs İsveç’te mahkum edildi. İsveç tarafı PKK ile bağlantılı kişilerin ülkeye girişini engelliyor” dedi.

BEKLENMEYENİ YAPTI…

Akçapar, İsveç’in Türkiye’nin beklediği bazı adımları attığını söyledi ve “Hayal edilemeyecek yasal değişikliklerin başında terör örgütüne üyeliği suç saymayan İsveç, bunu suç sayan bir kanunu mevzuatına dâhil etti. Anayasa değişikliği de yaptı; bu çok beklenmeyen bir gelişmeydi” dedi.

Komisyon üyesi CHP’li Oğuz Kaan Salıcı, Akçapar’a, “F-16'lar konusunda bir gelişme var mı?” diye sordu. Akçapar ise, “ABD Başkanı ile yapılan görüşmede F-16 konusunda İsveç'in üyeliği gerçekleştirildikten sonra kongre üzerinde etkisini kullanarak kongre üyelerine girişimde bulunacaklarını Sayın Cumhurbaşkanımıza ilettiler” karşılığını verdi.

İSVEÇ VE ABD MEMNUN 

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "İsveç'in NATO'ya üyelik başvurusunun Türkiye'deki Dışişleri Komisyonunda onaylanmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Bir sonraki adım parlamentonun bu konuyu oylaması olacak. NATO üyesi olmayı sabırsızlıkla bekliyoruz" ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama da İsveç gibi duyulan memnuniyet dile getirildi.  Açıklamada ABD Başkanı Joe Biden’ın Türkiye’nin F-16 filosunun modernizasyonuna verdiği açık desteği sürdürdüğü kaydedildi. Bu durumun NATO’nun operasyon kabiliyetini geliştirdiği de belirtildi.