İsveç, Rus doğalgazını Baltık Denizi'nin altından Almanya'ya taşıyan Kuzey Akım boru hatlarında 2022'de meydana gelen patlamalarla ilgili soruşturmayı yargı yetkisine sahip olmadığı gerekçesiyle sonlandırdı ve elde edilen kanıtları Alman soruşturmacılara teslim etti.

İsveç ve Danimarka münhasır ekonomik bölgelerinde Eylül 2022'de meydana gelen birçok patlama nedeniyle Kuzey Akım 1 ve 2 boru hatları zarar görmüştü. Rusya ve Batı devletleri, patlamalarla ilgili birbirini suçlamıştı.

İsveçli savcılar, "uluslararası sularda" meydana gelen bu olaya İsveç'in veya herhangi bir İsveç vatandaşının dahil olmadığı sonucuna vardı. Savcı Mats Ljungqvist yaptığı açıklamada, "İçinde bulunulan durumun arka planını göz önüne aldığımızda, İsveç yargı yetkisinin geçerli olmadığını söyleyebiliriz" dedi.

Patlamadan sonra Danimarka ve Almanya da ayrı ayrı soruşturma açmıştı. İsveç elindeki kanıtları, soruşturmayı devam ettiren Alman yetkililere teslim etti.

Almanya Savcılığı soruşturmanın devam ettiğini belirtirken Danimarka polisi, "kısa süre içinde" soruşturma konusunda daha fazla bilgi vereceğini açıkladı.