İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Türk vatandaşlarının, İtalya'nın Türkiye'deki diplomatik misyonlarında yaşadığı vize mağduriyetini çözmek için daha fazla işe alım yapacaklarını belirtti.

İtalya'nın ilk kadın başbakanı olarak 2022 yılının Ekim ayında göreve gelen Giorgia Meloni'nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine Türkiye'ye ilk ziyaretini cumartesi günü gerçekleştirmesi bekleniyor...

İtalya'dan bu düzeyde son ziyaret, dönemin Başbakanı Mario Draghi tarafından Temmuz 2022'de, 3'üncü Hükümetler Arası Zirve marjında gerçekleştirilmişti.

Türkiye'nin dördüncü büyük ticaret partneri olan İtalya'nın Dışişleri Bakanı, Erdoğan ve Meloni buluşmasının, yeni olumlu sonuçların habercisi olabileceğini de ekledi.

VİZELERİ HIZLANDIRMA ADIMI

Son dönemde Türk vatandaşlarının yaşadığı Şengen vizesi sorununa da değinen Tajani bu konuyla ilgili de net bir mesaj verdi.

Tajani, "Vize sorunu birçok ülkede yaşanıyor. Çünkü sıklıkla konsolosluklar, vize talebi akınına uğruyor ve bu nedenle biraz daha fazla zaman gerekebiliyor. Ancak vize almaya hakkı olan insanlara hızlı vize vermeye çalışacağız ve bunun için daha fazla işe alım yapmaya karar verdik" dedi.