İtalyan banka UniCredit, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerini analiz ettiği '1. Çeyrek CEE' raporunu yayınladı.

Raporda Türkiye ekonomisine dair bir dizi makroekonomik veri ve tahmin de yer aldı.

Raporda, 2024 yılında ekonomik aktivitenin beklentilerinden daha fazla yavaşlaması durumunda faiz indirimlerinin başlaması olasılığının gözardı edilemeyeceği belirtildi.

Rapora göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) politika faizinin 2024 başında yüzde 45 ile zirveye ulaşacağı, 2025 sonuna kadar ise yüzde 25'e düşürüleceği öngörüldü.

İŞSİZLİK VE BÜYÜME TAHMİNİ

Raporda, 2024 yılında Türkiye'nin ekonomik büyümesinin özel tüketimdeki zayıflama nedeniyle yüzde 2,9'a yavaşlayacağı tahmin edildi. 2025 yılında büyümenin yüzde 4'e yükseleceği öngörüldü.

Raporda ayrıca büyümenin bu yıl ve önümüzdeki yıl potansiyelin altında kalması beklendiğinden işsizlik oranının kademeli olarak yükselebileceği belirtildi. Uzmanlar işsizlik oranının kademeli olarak artarak 2025'e kadar yüzde 10,7'ye yükselebileceğini öngördü.

ENFLASYON VE KUR TAHMİNİ

Enflasyonun 2024'te yüzde 70'e çıkması ve yıl sonuna kadar yüzde 42'ye düşmesi beklenirken 2025 yılının sonunda ise yüzde 24'e gerileyebileceği tahmin edildi.

Raporda döviz kurları için de yükseliş öngörüldü. Dolar/TL'de 2024 sonu için 39,5 ve 2025 sonu için 46 seviyeleri öngörülürken bankanın Euro/TL için 2024 yıl sonu tahmini 44,6, 2025 tahmini 52,9 oldu.

SEÇİM ANALİZİ

Öte yandan banka seçimlerle ve siyasi gelişmelerin ekonomiye etkisiyle ilgili şu analizlere yer verdi:

"Türkiye, sıkı para politikası nedeniyle yavaşlayan ekonomi ortamında Mart 2024'te yerel seçimlere hazırlanıyor. İktidar koalisyonu, başta İstanbul ve Ankara olmak üzere ülkenin büyük şehirlerini geri almak için yoğun çaba sarf edecek ve Türkler sandık başına gitmeden önce, önceki seçimlere kıyasla daha küçük ölçekte de olsa, iç talebi canlandırmaya çalışabilir.

Her iki şehirde de mevcut büyükşehir belediye başkanları, ana muhalefet partisi CHP'nin adayları olarak yeniden seçime girecek ve seçmenler nezdindeki popülaritelerinden önemli ölçüde faydalanabilecekler. Bununla birlikte, muhalefet önemli bir dezavantajla karşı karşıya. Muhalefet partileri, 2019 yerel seçimlerinde işbirliği yapma ve ortak aday gösterme stratejilerinin aksine, bu kez farklı adaylar göstermeye hazırlanıyor."