Son dönemde İtalya ve İspanya'daki hakem tartışmaları, Türk futbolundaki gerilimlere benzer bir hal almaya başladı.

Valencia-Real Madrid maçını bitiren düdüğü çalan ve Real Madrid'in son saniyedeki golünü geçersiz sayan hakem Gil Manzano ilgi odağı oldu.

İtalya'da ise haftanın kınanan hakemi, çarşamba günü oynanacak Real Madrid-Leipzig Şampiyonlar Ligi son 16 turu ikinci maçında dördüncü hakem olarak görev yapacak olan Marco di Bello oldu.

Brindisi doğumlu hakem bu sezon ikinci kez ceza almakla karşı karşıya. Geçtiğimiz cuma günü Milan'ın 1-0 kazandığı maçta üç Lazio oyuncusunu kırmızı kartla oyun dışında bıraktı ve toplamda 12 sarı kart daha gösterdi.

Di Bello, ağustos ayında, sezon henüz başlamışken, İtalyan hakemleri hakkındaki tartışmalarının merkezinde yer alıyordu. Juventus-Bologna maçında Bologna lehine verilen bir penaltıyı işaret etmediği için 2 Ekim'e kadar 36 gün boyunca görev almadı.

"SPOR ARTIK SPOR DEĞİL"

Hakem Marco di Bello'nun eşi Carla Foggiano, kocasına yönelik saldırıların çığ gibi büyümesi sonrasında, Instagram'da yaşadıklarıyla ilgili bir yazı yayınladı:

"Aklı başında ve kibar kalarak yazmak kolay değil, dengeli ve sakin kalmak kolay değil. Hiç kolay değil ama kendimi bu nefret fırtınasına kaptırmamak için öyle olmak zorundayım. Hakemlik hakkında konuşmak istemiyorum, futbol ve futbolcular hakkında konuşmakla ilgilenmiyorum ama spor hakkında da konuşamam çünkü spor artık spor değil."

Sporda nefret ve şiddete yer yoktur. Ancak, iki gündür ve kim bilir kaç gün daha devam edecek, bir 'İNSAN'ın üzerine en tarifsiz kötülük ve düşmanlık dökülüyor. Bu, eşi benzeri görülmemiş bir medya ve toplumsal öfke. Şiddet ve istismarın kınandığı ve uzak durulduğu bir tarihsel çağda yaşıyoruz, ancak yine de hemcinslerimizden nefret edebiliyor, onları aşağılayabiliyor, rencide edebiliyor, onlara kötü davranabiliyor ve onları öfkelendirebiliyoruz.

"SAVUNMAK İÇİN BURADA DEĞİLİM"

"Marco'yu savunmak için burada değilim, zira bunu kendisi de yapabilir. Ben onun yanında olmak, yaşadığı duygusal yükü hafifletebilmek için buradayım. Size üniformanın arkasında, saha dışında, kameralardan uzakta bir insan olduğunu hatırlatmak için buradayım. Fedakârlıklar, bağlılık, adanmışlık, fedakârlıklar, hayaller, başarılar ve yenilgiler vardır. Marco Di Bello vardır, onun gücü vardır, onuru vardır ve hiçbir şeyin ve hiç kimsenin silemeyeceği çok daha fazlası vardır. 'Zorlukların ortasında bir fırsat yatar' (Albert Einstein). Sevgilerimle! Carla."