İYİ Parti’de yerel seçimlerde ittifak yapılıp yapılmaması tartışmaları ve partililerin yaptığı açıklamalar, kriz yaratmaya devam ediyor. Son olarak ittifakı destekleyen açıklamalar yapan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Zeki Üçok görevden alındı. Üçok, “Partiden istifa etme düşüncem yok” diye konuştu. İstanbul’da CHP ile yerel seçim işbirliğini savunan, İYİ Parti İstanbul Büyükşehir Belediyesi Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, görevinden genel başkanın talebiyle istifa etmişti. İbrahim Özkan, İYİ Parti'li üyeler tarafından yeniden aynı göreve seçildi. İl Başkanlığı da Grup Başkanvekili ve oy veren tüm üyelerini kesin ihraç talebiyle disipline sevk etti. Şeyh Said paylaşımı nedeniyle İstanbul milletvekili Salim Ensarioğlu da disipline sevk edilmişti.

MECLİSTE DÖRT SANDALYE EKSİLDİ

İYİ Parti Ankara Milletvekili Adnan Beker, "İYİ Parti çatısı altında artık Ankaralı hemşerilerim ve yüce Türk milletine daha fazla katkı sağlayamayacağımı düşündüğümden, bugün itibarıyla İYİ Parti'den istifa ediyorum" diyerek 16 Kasım’da istifa etmişti.

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili İdris Nebi Hatipoğlu ise 2 Kasım’da istifa ederek, “Türkiye ve Eskişehir sevdalısı bir insan olarak çıktığım siyaset yolculuğunda, Eskişehir Milletvekili seçildiğim İYİ Parti ile genel seçim sürecinden bu yana derin görüş ayrılıkları yaşamaktaydım” dedi. Hatipoğlu bir hafta sonra da AKP’ye katıldı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in yakın kurmayları arasında yer alan Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır’ın, Akşener ailesi ve özel kalem müdürü Esma Bekar’ın banka hesaplarını yasa dışı yollardan incelettiği iddiası ile başlayan tartışma da ihraç ile sonuçlandı. Dikbayır 5 Aralık günü partiden ihraç edildi.

İYİ Parti İstanbul Milletvekili ve Kurucular Kurulu Üyesi Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu “Kuruluş amaç ve ilkelerimizden  bir süredir uzaklaşmış olmanın üzüntüsü içerisindeyim” diyerek istifasını sundu. Böylece İYİ Parti’nin 44 olan Meclis’teki sandalye sayısı 40’a düşmüş oldu.

Öte yandan Şeyh Said ile ilgili açıklamaları nedeniyle disipline sevk edilen İYİ Parti İstanbul Milletvekili Salim Ensarioğlu da disipline sevk edildi.

İBB ÜYESİ DE İSTİFA ETTİ

İstanbul’da CHP ile yerel seçim işbirliğini savunan, İYİ Parti İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, görevinden genel başkanın talebiyle istifa etmişti. İbrahim Özkan, İYİ Parti'li üyeler tarafından yeniden aynı göreve seçildi. İl Başkanlığı da Grup Başkanvekili ve oy veren tüm üyelerini kesin ihraç talebiyle disipline sevk etti.

İYİ Parti Ankara İl Başkanı Faruk Köylüoğlu, yerel seçimlerde Ankara için işbirliği yapılması gerektiği görüşü parti yönetiminin kararıyla çeliştiği için il başkanlığı görevinden 7 Ekim’de istifa etti. Eski İYİ Parti Antalya İl Başkanı Ahmet Aydın da 5 Aralık’ta, "CHP ile uyum içerisinde yürüttüğümüz yerel yönetim programımızın olumsuz bir noktaya taşınmasına aklım, yüreğim razı gelmiyor" diyerek istifa etti.

GENEL MERKEZ'DEN AÇIKLAMA

Yaşanan son gelişmelerin ardından İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu'dan açıklama geldi. Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

*Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in takdirleri doğrultusunda Partimiz Başkanlık Divanında bazı değişikler gerçekleştirilmiştir. 

*Buna göre daha önce ayrı yürütülen Hukuk ve Seçim İşleri Başkanlıkları birleştirilerek Sayın Ahmet Zeki Üçok’un yerine Afyon Milletvekilimiz Sayın Hakan Şeref Olgun, Toplumsal Politikalar Başkanlığı görevini yürüten Sayın Ece Güner’in yerine de Tekirdağ Milletvekilimiz Sayın Selcan Taşçı Hamşioğlu getirilmiştir.

*Ayrıca Mali İşler Başkanlığı görevini vekâletten yürütmekte olan Sayın Sedat Aksakallı da aynı görevi asaletin yürütecektir.

*Yeni görev alan arkadaşlarımıza başarılar diler; partimizin hedefine emin adımlarla ilerleme kararlılığını bir kez daha vurgulamak isteriz.

AĞIR TOPLAR GİTTİ

10 Kasım tarihinde, İYİ Parti’nin yerel seçimlerde ittifak yapmama kararı sürecinde İYİ Parti Eski Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz ve Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Bahadır Erdem de istifalarını sunmuştu. Eski İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray da 6 Haziran’da partisinden istifa etti. 20 Eylül 2020’deki kongrede kendisine ve Ümit Özdağ’a yönelik bir tasfiye operasyonu başlatıldığını savunan Çıray, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday olarak belirlendiği süreçte Millet İttifakı masasından kalkmasının da güven bunalımı yaratarak cumhurbaşkanlığı seçim sürecine zarar verdiğini vurguladı.

27. Dönem İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında Kılıçdaroğlu'nun aday gösterilme kararına tepki göstermişti. Ağıralioğlu, "Siyasi mücadelem içinde partim ve partimin aidiyet duyduğu bu pakt içindeki pozisyonum partime yük olmaya başlamıştı” diyerek 28 Mart’ta istifa etti.