İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saraçhane’deki başkanlık binasında düzenlenen Gençlik Meclisi’ne katıldı. Etkinliğin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. İmamoğlu’na İBB Meclisi’ndeki  İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan ile birlikte 6 meclis üyesinin istifasıyla devam eden İYİ Parti içindeki istifa sürecine ilişkin değerlendirmesi soruldu.

 “KAVGA VARSA ÜZÜNTÜ DUYARIM”

 İmamoğlu şu yanıtı verdi:

“Benim yorum yapabileceğim bir saha asla değil. Her ne kadar ittifakımız olsa da  bir siyasi partinin kendi iç meselesine ne yorum yaparım, ne müdahil olurum. Sadece eğer orada bir anlaşmazlık, bir kavga,  bir gürültü varsa bundan üzüntü duyarım. Şu anda bende uyandırdığı tek his bu.

Keşke olmasa, keşke kendi içlerinde daha bütünlükçü bir yapıları olsa. Çünkü İYİ Parti, Türkiye Cumhuriyeti demokrasisi açısından son yıllarda çok özel kararlara ve başarılara imza atmış bir siyasi partidir.

Umarım kendi içlerinde sağlıklı bir süreci, sulh içerisinde bir süreci yaşarlar, yaşatırlar. Onun dışında meclisimizde bulunan bir kısım arkadaşın partilerinden istifa etmesi de onların kişisel kararlarıdır. Kendileri için hayırlısı olsun.

Elbette bugüne kadar hizmet sundular,  İYİ Parti grubunda. Ben İYİ Parti grubunun İstanbul'a  sunmuş olduğu hizmetlerden de memnun bir belediye başkanıyım.

Çok dayanışma ve karşılıklı istişare içerisinde il başkanları olsun, görev almış ve şu anda alan, belediye meclis üyeleri olsun, istişare içerisinde bir süreç yönettik. Bu duygularla kendilerini buradan selamlamış olayım.”

“KULAĞIM KÖTÜ SÖZLERİ DUYMUYOR”

İmamoğlu, bu istifalar üzerine İYİ Partililer tarafından kendisine yapılan  “CHP eş başkanı” yakıştırmasının hatırlatılması üzerine “Kulağım kötü sesleri hiç duymuyor. Kötü sözleri de duymuyor” dedi.

“İSTANBUL SEÇİMİ UMARIM DEMOKRASİ ŞÖLENİNE DÖNÜŞÜR”

İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile AKP’nin adaylarını belirlemek üzere yapılan temayül yoklamasında hala bir İstanbul aday ismin belirlenememesine ilişkin soru üzerine de İmamoğlu “Bütün siyasi partilerin çalışmalarını duyuyoruz. İstanbul'da belli ki çoklu bir adaylar yarışı olacak,  farklı siyasi partilerin. Bu fayda getirir. Farklı düşüncelerin,  farklı bakış açılarının yarışabildiği bir zeminin varlığını önemsiyorum. Umarım o fikirlerin daha iyi tartılıp ölçülebildiği, bilgi alma ortamlarının varlığıyla daha güçlü bir demokrasi şölenine dönüştüğü bir İstanbul seçimini yaşarız. Ama hep söylüyorum; elbette ki her siyasi partinin İstanbul Büyükşehir adayına saygı duyuyorum. Elbette her biri değerli kimlikler, kişiliklerdir” dedi.

“İSTANBULLULARIN İHTİYAÇLARINA ODAKLI BİR KAMPANYA OLACAK”

CHP’nin adayı olarak İstanbulluların ihtiyaçlarına odaklı bir kampanya yürüteceğini belirten İmamoğlu “Bundan önce de öyle yürüttüğümü, yönettiğimi ve insanlarla, toplumla konuştuğumu çok fazla adayların üzerinden bir kampanya yönetmediğimi defalarca dile getirdim. Bunun bu seçimde daha da başarılısını  yaşatacağım İstanbullulara. Çünkü 5 yıldır muazzam bir diyalog köprümüz var İstanbullularla. Tabiri caizse sokak, sokak, mahalle, mahalle mahalle, ilçe ilçe bunu çok güçlü bir kampanyaya inşallah dönüştüreceğiz. Her partinin adayı hayırlı olsun” diye konuştu.