CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin grup toplantısında konuştu. Özel, İYİ Parti'den istifa eden İstanbul Milletvekili Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu'nun, CHP'ye katıldığını duyurdu.

"KENDİSİNE ÇOK YÜK DÜŞECEK"

Özgür Özel, partisinin grup toplantısında Yanıkömeroğlu’na rozet taktı.

Özel, "İstanbul üçüncü bölgede zaten bir milletvekilinin çok eksikliğini hissediyorduk, depreme karşı verilecek çalışmalarda meclisteki yapıcı muhalefetimizde kendisine çok yük düşecek. Kendisini grubumuza hoş geldin diyorum" dedi.

GENÇ ÜYE ÇAĞRISI

Özel konuşmasının devamında partisinin "genç üye" çağrısında bulundu. Bursa'nın İnegöl ilçesinden gelen Muhammet ve Mustafa isimli ikiz gençleri kürsüye davet ederek, gençlerin de partiye katılması için çağrı yaptı.

"BEN KEFİLİM"

Özgür Özel, 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı'nın İstanbul'da Taksim Meydanı'nda kutlanması için iktidara seslendi. 

Özel, "Karar alıcılara sesleniyorum, var mısın? Ben kefilim, orada olacağım, işçilerle birlikte bir kişinin burnu kanamadan kutlanmasına kefaleti ben koyuyorum" ifadelerini kullandı. Özgür Özel, şöyle devam etti:

"POLİSE KANUNSUZ EMİRLER VERİYORLAR"

- Önümüzdeki günlerde 1 Mayıs geliyor, 1 Mayıs Taksim’de kutlanması gereken, hak olan işçi bayramıdır. 1 Mayıs’ta işçiler Taksim’e çıkmak, gelecekteki güzel günler için mücadeleyi orada yaşamak istiyorlar. Bir zamanlar Taksim, 1 Mayıs’a yeniden açıldığında övünenler şimdi yasaklıyorlar, izin vermiyorlar, polise kanunsuz emirler veriyorlar. 

"BİTTİNİZ, TÜKENDİNİZ DEMEKTİR"

- DİSK bu konuda AYM’ye gitti mahkemeyi kazandı. Yargı, Taksim, 1 Mayıs’ta açık olsun derken hâlâ Taksim’i 1 Mayıs’ta kapalı tutmak bir kompleksten, boşa bir kaygıdan başka bir şey değil. 

- Siz Taksim Meydanı’nı egemenliğinizin bayrağı görürseniz, insanların oraya çıkmasını size karşı çıkması sanırsanız, o zaman siz egemen değilsiniz demektir. Yasaklarsanız, engellerseniz, gaz sıkarsanız, o zaman belki o gün o meydanın işçilere emekçilere açılmasını bir başka 1 Mayıs'â bırakırsınız. Ama o 1 Mayıs'ta artık siz olmazsınız, çünkü bittiniz, tükendiniz demektir.