Büyükşehir belediyelerinin ulaşım ve trafik ile ilgili kararları alarak planlama ve koordinasyon görevi üstlenen Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) üye sayısında yapılan değişikliğe tepkiler sürüyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile 11’i büyükşehir belediyesi, 10’u hükümet tarafından belirlenen 21 üyeden oluşan UKOME’lerdeki üye sayısı 27’ye çıktı.

Yönetmelik ile UKOME’lerde 11 olan büyükşehir belediye temsilcisi sayısı sabit kalırken hükümet tarafından belirlenen kurum yöneticisi sayısı 16’ya yükseldi.

İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Danışmanı ve İBB Meclis Üyesi Dr. Suat Sarı, yönetmelik değişikliğine tepki göstererek şunları söyledi;

*Artık büyükşehirlerin ulaştırma politikasını seçilmiş belediye başkanları değil, atanmış bürokratlar yönetecek. Anayasamızda ve yasalarımızda merkezi yönetimin ve yerel yönetimin yetkileri belirlenmiş ve net olarak ayrılmıştır.

*Bu yetkilerle 31 Mart ve 23 Haziran seçimleri yapıldı. Millet bu yetkiler ile oy verdi. Yapılan uygulama maç oynanırken oyunun kurallarını değiştirmek demektir.

CHP tarafından yönetilen Türkiye genelindeki 11 büyükşehir belediyesinin yönetmeliğin iptali için Danıştay'a başvurduğunu belirten Sarı, “26 Şubat’ta İBB UKOME’de yapılacak toplantıda muhtemelen kararlar reddedilecek. İlk kaos bu tarihte başlayacak” dedi.

“KAYYUMA KADAR GİDEBİLİR”

Dr. Sarı yönetmelik değişikliğinin yaratacağı sorunları şöyle sıraladı:

*Bu karar ile büyükşehirleri yöneten belediye başkanları, ulaşım ve trafik planlaması yapamaz. Belediye yönetimi, kent içi trafiğinde kavşak yapma, trafik sinyalizasyonu kurma kararını dahi alamayacaktır.

*Kent içinde otopark tesis edemeyecek, ücretlerine zam yapamayacak. Kent genelinde; taksi, dolmuş, minibüs, otobüs tarifelerini belirleyen otorite olmaktan çıkacak. Yeni taksi plakası, dolmuş, minibüs hattı devreye sokamayacak ve bunlardan gelecek gelirlerden mahrum olacak.

*Kendi işlettiği İETT ve metroların tarifelerine yakıt, işçilik zamları gelse dahi zam yapamayacak. Hizmet üretmekte zorlanan, çöpleri toplayamayan, şehir hatları vapurlarının çalışmadığı, yeni metro inşa edemeyen, mevcut hatları işletemeyen belediye yönetimine kayyum atamaya kadar giden bir sürece şahit olabiliriz.

[old_news_related_template title="Başkan İmamoğlu'ndan UKOME tepkisi: 'Burası İstanbul, sizin oyuncağınız değil'" desc="Bugün Resmi Gazete'de yayınlanan ve UKOME'ye bazı bakanlıklardan temsilcilerin katılımına olanak sağlayan düzenlemeyi sert bir dille eleştiren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu,  'Dünyanın hiçbir aklı başında yöneticisinin, yönetiminin böyle bir hamle yapma ihtimali bile yok. Bu şaşırmışlık. İstanbul sizin oyuncağınız değil' dedi. " image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2020/02/19/iecrop/imamoglu-foto-sozcu_16_9_1582110437.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/baskan-imamoglundan-ukome-tepkisi-burasi-istanbul-sizin-oyuncaginiz-degil-5634427/"]

[old_news_related_template title="İBB, UKOME'de artık çoğunluk değil!" desc="İBB'nin yönettiği UKOME'nin yapısı bugün Resmi gazetede yayınlanan yönetmelikle değiştirildi. Yeni yönetmelikte, Milli Eğitim, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da UKOME üyesi yapıldı. Bu değişiklikle üye sayısının hükümet lehine değiştiğini belirten başta İBB olmak üzere CHP'li büyükşehir belediyeleri yönetmeliğin iptali için dava açmaya hazırlanıyor. Yapılan bu değişikliğin İBB’nin yanı sıra Ankara Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni de etkileyeceği iddia ediliyor." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2020/02/19/iecrop/ukome_16_9_1582104973.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/ibb-ukomede-artik-cogunluk-degil-5634169/"]