İYİ Parti Sözcüsü ve Medya İlişkileri Başkanı Kürşad Zorlu, Başkanlık Divanı toplantısının ardından açıklamalar yaptı, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Milletvekillerinin de katılımıyla gerçekleşen toplantıda, İsveç’in olası NATO üyeliğinin yanı sıra yerel seçim hazırlıklarının masaya yatırıldığını söyleyen Zorlu, “İYİ Parti, 81 ilde aday çıkarma kararının ardından Eskişehir, İzmir ve Kahramanmaraş’ta büyükşehir belediye başkan adaylarımızı belirledi. 4 ilde, 40 ilçede ve beldelerle birlikte toplam 59 yerleşim yerinde adaylarımızı belirlemiş oluyoruz. Bu hafta da değişiklik olmazsa 12 adayımızı paylaşacağız” dedi.

AKŞENER’İN ÇIKIŞI ARDINDAN BEKER’İN AÇIKLAMASI

Zorlu, basın toplantısının sonunda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Genel Başkan Meral Akşener’in, "Oteli olan polis müdürleri var. O otellerde fuhuşun ötesi öksüz kızlar çalıştırılıyor" çıkışı ve partiden istifa eden Ankara Milletvekili Adnan Beker’in konuya ilişkin yaptığı açıklama sorulan Zorlu, “Sayın Beker’le nasıl ilişkilendirildiğine ben de anlam veremedim. Çok net bir şekilde söyleyeyim; konunun O’nunla bir ilişkisi yok. Konu zaten çok hassas bir süreçte olduğu için, belirli yönlerini kamuoyu ile paylaştık. İncelemeler bakanlık tarafından devam ediyor. Bizim açıklamamız sonrası bir açıklama da gelmedi. Güvenlik birimlerimizin hassasiyetle takip ettiği bu sürecin çözümlenmesi için sessizliğimizi korumak arzusundayız” yanıtını verdi.

İYİ PARTİ’YE YÖNELİK ANKET İDDİASI

Eski Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz'ın "Anketlerde İYİ Parti’yi yüksek göstermem için Ümit Dikbayır para teklif etti" iddiası sorulan Zorlu, şunları söyledi;

*Benim çok beğendiğim bir kavram var; Rızanın imalatı. Noam Chomsky’nin bir eseri. Bu kitabın özellikle okunmasını tavsiye ediyorum. Bugüne uyarladığımızda yaşadığımız gelişmeler karşısında bu kavramı dönüştürebiliriz. ‘İftiranın imalatı.’ Bahsettiğiniz o iddia, iddia edilen kişi tarafından böyle bir şey olmadığı yönünde cevaplandırıldı.

*Asıl önemlisi, bu iftiraları düzenleyen ve servis edenlerin; seçim öncesinde, bu seçimin nasıl kazanılmaması yönünde anketler ürettiklerini, bunları topluma nasıl sunduklarını tek tek izah etmeye vaktim yetmez. Bunlara hiç gerek yok. Biz seçimlere yönelik yüzleşmesini yapmış yegane partiyiz.

*Sayın Genel Başkanımız kongre konuşmasında, sonra 26 Ağustos’taki konuşmasında açıkça söyledi; hatamız, eksikliğimiz yönünde de özür diledi. Bunlarda bir sorun yok ama bir gerçek var. CHP Kongresi’nde de ortaya çıkmış bir gerçek var. İYİ Parti’nin hassasiyeti, bu konuda ortaya koyduğu argümanlar, halkın iradesine sahip çıkma adına sürdürdüğü o yoğun mücadelenin ne kadar haklı olduğunu seçim sonuçlarında gördük.

*Bunu başka bir yere fatura etmeye gerek yok. Ama dün akşam bir televizyon kanalında, açıkça Genel Başkanımız ve partimiz hedef alınarak, ‘ihaleyi bırakmak’ adıyla bir tabir kullanıldı. Bu kadar iftira ve propaganda sisteminin içerisinde bir siyasi partinin hedef alınıyor olmasını milletimizin takdirine bırakıyoruz.

*İYİ Parti yerel seçimlere tek başına girme iradesini ve karalılığını oraya koyduktan sonra, çapraşık bir biçimde, yalanla gerçeğin bir araya sokuşturulduğu, iftiranın içerisine konuşlandırıldığı bir propaganda sistemi yürütülüyor. Hele ki bir televizyon programı her akşam aynı mevzuları döndürerek, İYİ Parti üzerinden reyting sağlamaya çalışıyor. Bize yönelik iddiaların, eleştirilerin başımızın üzerinde yeri vardır.

*Tüm sorularınıza cevap veririz ama siz yarın milletimize cevap veremezsiniz. Bu davanın, cesurlar hareketinin kökeninde Türk milliyetçiliği vardır. Kararlılık vardır. Karşı duruş vardır. Dayatmaya karşı isyan vardır.

*Bizim 3. Yol dediğimiz bu sürecin, elbette Türk milletinin dayanaklarıyla ilişkisi vardır. Bunlara anlatacağız. Milletimize gideceğiz ve bir kez daha anlatacağız. Ama bu iftira sistemini şaşkınlıkla takip ediyoruz, asla kabul etmiyoruz.

ANKARA VE İSTANBUL'DA GERİ DÖNÜŞ OLUP OLMAYCAĞI SORULDU

İYİ Parti’nin yerel seçimlere yönelik kararı kapsamında özellikle Ankara ve İstanbul için bir geri dönüş olup olmayacağı sorulan Zorlu, “Genel İdare Kurulumuzun almış olduğu bir karar var. Siyasi partiler yetkili organları eliyle, onların aldığı kararların hayata geçirilmesiyle idare edilir. Biz de bu esas üzerinden kararımızı en etkin biçimde hayata geçirmek için çalışmalarımızı yürütüyoruz” dedi.

CHP’DEN RANDEVU TALEBİ YOK

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in hafta içinde görüşeceğine yönelik iddialar sorulan Zorlu, CHP Genel Başkanı Özel’in randevu talebi olmadığını söyledi.

PARTİ KASASINA YÖNELİK İDDİALAR

İYİ Parti’ye yönelik iddiaların yargıya taşınıp taşınmayacağı sorulan Zorlu, şunları söyledi;

*Sayın Dikbayır’ın iddiaları çerçevesinde çok fazla bir değerlendirme yapmayacağım. Partimizin kuruculuğunu yapmış birisi. Bu konuyla ilgili Disiplin Kurulu süreci devam ediyor. Tebliğname yapıldı.

*Bugün veya yarın ulaşabilir. Sonrasında bir savunma süresi var. Kendi mecrasında yürüyen, mahremiyeti olan bir konu olduğu için de sürecin içeriğine yönelik bir bilgi vermem doğru olmaz. Ancak Sayın Fatih Akşener’le ilgili bir konu geçti. 39 yaşında, kendisini çok iyi yetiştirmiş bir Türk evladından bahsediyoruz. İddiaların karşılıklı olmasından dolayı söylemiyorum.

*Sayın Genel Başkanımızın birebir ailesiyle ilgili olduğu için cevaplama yoluna gidiyoruz. Genel Başkanımız, bir kadın ve bir anne. Fatih Bey de bizim için çok değerli. Her bir milletvekilimizin, her bir divan üyemizin öteden beri görüştüğü; farklı temalarla dostluk ilişkisi içinde, abi-kardeş ilişkisi içerisinde görüş alışverişi yaptığımız bir kişi. Her şeyden önce bizim bir emanetimiz.

*Fatih Bey’in yetkinliğini burada sorgulamak durumunda değilim ama ortaya koyduğu değerlendirmelerin de çok önemli olduğu kanaatindeyim. Burada para dağıtılması ifadesi kullanıldı. O süreçte bizim 2 milletvekilimiz, gerektiğinde isimlerini de açıklarım; gönüllülük esasına ilişkin olarak, kampanya ekibini yürüten çok geniş bir ekibimiz vardı.

*Onların bazılarına, bazı öncü ekip liderlerine verilmiş bir katkı. Bunun hesap noktasında da verilemeyecek hiçbir yanı yok. Her şey ortada. Bu günlerde bazı televizyon programlarında bazı kişiler tarafından döndürülüp döndürülüp sunulmaya çalışılıyor.

*Fatih Bey, bu parti kurulduğu için, bu milletin karşısına bu parti ve bu vizyon çıkarıldığı için kapılar suratına kapatılmış bir arkadaşımız. Bunları konuşmaya bile gerek yok. Türkiye’nin açlık, yoksulluk sorununu, kiralardaki fahiş konuları konuşmayalım. Bir dedikodu furyasının içinde bırakılmaya çalışılıyoruz. Bunlar doğru değil.

"BU TARTIŞMA NEREDEN ÇIKTI BİLMİYORUZ"

Bir başka konunun, partilerinin hesaplarıyla ilgili olduğuna değinen Zorlu, “Bu tartışma nereden çıktı onu da bilmiyoruz. Büyük kongremizde partimizin finansal tablosu ibra edildi. Ardından Cem Özdemir, partimizin durumuyla ilgili bilgilendirme yaptı. Kongreden sonra ne kadar bir bütçeyle devir alındığını ve yıl sonuna kadar bütün harcamalarımız yapıldığı takdirde, 31 Aralık itibariyle nasıl bir bütçeye ulaşacağımızı ifade etti. Ama oradaki bir rakımı bilinçli ya da bilinçsiz olarak döndürerek sanki kasamızda bir meblağ eksik gibi hava yaratıldı. Kimseye cevap vermek için söylemiyorum. Kamuoyunda böyle bir yanlışlık var. Şu anki Mali İşler Başkanımız Sedat Aksakallı tarafından da mali tablomuz olduğu gibi şeffaf bir biçimde paylaşıldı. Zaten biz Anayasa Mahkemesi’nin denetimine tabiyiz. Her türlü incelemeye de açığız. Bundan çekinecek yanımız yok” dedi.

ARZU ÖNŞEN’İN İDDİALARI SORULDU

Partiden ihraç edilen eski GİK üyesi Arzu Önşen’in basına yansıyan iddiaları sorulan Zorlu, “Ben de o toplantıdaydım. Genel Başkanımız o toplantıda şunu ifade etti; O’na doğrudan söylediği kanaatinde değilim. Bütün Genel İdare Kurulu’na konuşarak söyledi. ‘Eğer bana yönelik bir iddianız, eleştiriniz var ise bunları bir dedikodu malzemesi olarak kullanmak yerine gelin karşıma aday çıkarın’ dedi. ‘İmzanız yetersiz kalırsa, Genel Başkan olarak tamamlamaya hazırım’ dedi. Genel Başkanımızın hassasiyeti budur. Bunca eleştirinin ve iddianın söylenebildiği yerde bizim kurul üyelerimizin her şeyi eleştirebildiğini ifade etmek durumundayım” diye konuştu.

CHP GENEL BAŞKANI ÖZEL’İN AÇIKLAMASINI DEĞERLENDİRDİ

CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in “İstanbul’da sadece CHP’lilerin oylarıyla kazanmadık. Bir ittifakımız vardı. İstanbul'a iyi geldi" sözleri sorulan Zorlu, "İfade edenler için söylemiyorum ama doğru bilgilerin kamuoyuna yansıdığını görmekten mutlu oluyoruz. Evet 2019'da İYİ Parti'nin teklifi ile o iş birliğinin zemini oluşturuldu. Neden? Milletimizin geleceği için, milletimizin uzlaşma kültürü ile o karanlık dönemi atlatabilmesi için. Bizim kaygımız milletimizin bir sıkışmışlık içinde kalarak hareket etmesinden imtina edilmesi. Buna katkı sağlanmaması yönünde. Çünkü seçim sonuçları, siyasi partiler için de bir mesaj alanıdır. Bu mesajı iyi alacaksınız. Milletimiz bize muhalefet görevi verdi. Bize bir uyarıda bulundu. O uyarıyı hangi gerekçelerle verdiğini çok iyi hissediyoruz” dedi.