İzmir'in Torbalı ilçesi Ayrancılar Mahallesi, Barış Manço Caddesi'ndeki bir unlu mamuller dükkanında saat 15.00 sıralarında patlama meydana geldi. 

5 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Sanayi tipi tüp kaynaklı patlamada 3'ü olay yerinde, 2'i ise hastanede 5 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Ayrıca 10'nun üzerinde yaralının da kaldırıldıkları hastanelerde tedaviye alındığı belirtildi.

Patlamanın meydana geldiği işletmenin bulunduğu 4 katlı bina ile bitişiğindeki bazı binaların camları kırılırken, büyük oranda hasar oluştu.

Patlamanın ardından olay yerinde kısa süreli panik yaşandı.

VALİ ELBAN: OLAYDA İHMAL OLUP OLADIĞI ARAŞTIRILIYOR

İzmir Valisi Süleyman Elban, İzmir'in Torbalı ilçesinde patlamanın yaşandığı şırdancı dükkanının açıklama yaptı. Vali Elban, yaşanan olayla ilgili biri hastane diğeri ise olay yerinde olmak üzere soruşturmayı yürütmek üzere iki savcının görevlendirildiğini kaydetti.

Patlamada evleri hasar gören vatandaşlar için konaklama imkanı sağladıklarına belirten Vali Elban, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinin hasar alan binalarda inceleme yapacağını söyledi. Patlamada ölenler arasında görüntülere göre hem işyeri içerisinde hem de dışarıda olan kişilerin bulunduğunu ifade eden Vali Elban, olayda herhangi bir ihmal bulunup, bulunmadığının ise araştırıldığı belirtti.

İÇİŞLERİ BAKANI: 35 YARALI

İçişleri Ali Yerlikaya'da sosyal medya hesabından patlamaya ilişkin bir açıklama yaptı. Patlama yerini kıraathane olarak açıklayan Yerlikaya şunları kaydetti: 

"Bugün İzmir Torbalı’daki Fevzi Çakmak mahallesinde bulunan bir kıraathanede ilk belirlemelere göre sanayi tüpünden kaynaklandığı değerlendirilen bir patlama meydana gelmiştir.

Olay bölgesine; İzmir İl AFAD'dan 2 araç 9 personel, İl Sağlık Müdürlüğünden 8 ambulans 2 UMKE ekibi ve 36 personel sevk edilmiştir.

Patlamada maalesef 4 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 35 vatandaşımız da yaralanmıştır. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.

Konuya ilişkin tahkikat devam etmektedir. Gelişmelerden kamuoyu bilgilendirilecektir."

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Patlama ile ilgili bir açıklama da Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'tan geldi. X hesabından yaptığı açıklamada patlama hakkında soruşturma başlatıldığını ifade eden Tunç şunları kaydetti: 

"#İzmir’in Torbalı ilçesindeki bir lokantada meydana gelen patlamayla ilgili Torbalı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli soruşturma başlatılmış olup, Torbalı Cumhuriyet Başsavcısının koordinesinde 2 Cumhuriyet savcısı görevlendirilmiştir. 

Soruşturma titizlikle sürdürülmektedir. 

Patlamada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum."

"KAZAYI ARAŞTIRMAK ÜZERE MÜFETTİŞLERİMİZ GÖREVLENDİRİLDİ"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "İzmir'in Torbalı ilçesinde bir iş yerinde gerçekleşen patlamayla ilgili derin üzüntü duyuyoruz. Yaşanan kazayı araştırmak üzere bakanlığımıza bağlı müfettişlerimiz görevlendirilmiş olup, gerekli incelemeler yapılacaktır. Bakanlığımız olarak süreci yakından takip ediyoruz. Patlamada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Geçmiş olsun İzmir" dedi.

İKİ KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Torbalı Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında jandarma ekipleri lokanta sahibi G.K'nin Menderes ilçesindeki bir yakınının evinde olduğunu tespit etti.

Adrese operasyon düzenleyen ekipler, lokanta sahibi G.K'yi gözaltına aldı. G.K'nin jandarmadaki sorgusu sürüyor.

Soruşturma kapsamında patlamanın olduğu iş yerinin biten tüpünü dün değiştiren M.K. de jandarma ekiplerince gözaltına alınmıştı.

BİNALARIN KIRILAN CAMLARININ TEMİZLENMESİNE BAŞLANDI

Bu arada itfaiye ekipleri, patlama nedeniyle çevredeki binaların kırılan camları ve hasar gören pencerelerine merdiven aracıyla ulaşarak temizlik çalışması başlattı. Jandarma ekipleri de olay yerinde inceleme yapıp, delil olabilecek materyelleri tek tek topladı. Ayrıca, olayın meydana geldiği iş yeri ile ilgili patlamadan önceki durumunu gösteren bir fotoğraf da ortaya çıktı.