İstanbul’da FETÖ'nün gaybubet (Saklanma) evlerine düzenlenen operasyonda 13 şüpheli yakalandı. Şüphelilerin FETÖ’nün güncel yapılanmasında aktif rol aldığı belirtildi.

Operasyon, İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerinin çalışmasıyla gerçekleştirildi. Polis ekipleri, bir süre önce FETÖ’den haklarında yakalama kararı olan şüphelilerin örgütün gaybubet adı verilen saklanma evlerinde gizlendiklerini belirledi. Tespit edilen adresleri takibe alan polis çalışmaların ardından operasyon kararı aldı.

BYLOCK KULLANICISI

Belirlenen adreslere düzenlenen operasyonda 13 şüpheli yakalandı. Şüphelilerin FETÖ’nün kripto haberleşme programı Bylock kullanıcısı oldukları, haklarında örgüt içerisinde sorumlu düzeyde faaliyet yürüttüklerine dair beyanların olduğu belirtildi. Örgütün güncel yapılanması içerisinde de aktif rol aldıkları öne sürülen şüpheliler hakkında işlemlerin sürdüğü öğrenildi.

Öte yandan İzmir'de de FETÖ'nün hücre evlerine yönelik operasyonda 16 kişi gözaltına alındı. 

İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat, Terörle Mücadele ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubeleri, FETÖ üyesi şüphelileri yakalamak çalışma başlattı. 

ÇOĞU ESKİ KAMU GÖREVLİSİ 

Ekipler, yürüttükleri çalışmanın ardından örgütün hücre evi olarak kullandığı evlere baskın düzenledi. Operasyonda 16 kişi yakalandı. Gözaltına alınanlar arasında eski hakim, öğretmen, polis ve askerlerin bulunduğu öğrenildi.