Benim de hemşehrim olan Elazığlılar, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde hemşeri derneklerinde örgütlenip, seslerini tüm Türkiye’ye duyurmak için çaba harcıyorlar. 

Bunlardan bazıları ise daha çok ön plana çıkıyorlar. 

Örneğin, merkezi İzmir’de olan Ege Elazığlılar Dernekleri Federasyonu yaptığı etkinlikler göz dolduruyor.

Bölgedeki birçok Elazığlıların oluşturduğu derneklerin bağlı olduğu Ege Elazığlılar Dernekleri Federasyonu Başkanı Metin Karataş  ve Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yücel ile yönetim de yer alan Elazığlı iş adamlarının çabalarıyla federasyon, bölgenin önemli bir sivil toplum kuruluşu olma yolunda. 

Federasyon, etkisini  artırmak adına; yöresel dernekler ve hemşehrileri ile dayanışma içinde olmaya ve önemli faaliyetlerde bulunmaya özen gösteriyor.

Federasyon Türkiye’nin önemli kişiliklerini sık sık ağırlıyor, üyeler ve hemşehrileriyle sohbet ortamları yaratıyor.

Amaç, Türkiye’nin her tarafındaki Elazığlılar ile birlikteliği artırmak ve Elazığ’ın kültürel değerlerini tüm Türkiye’de bilinir kılmak.

Elbette ki bundan kimsenin maddi bir beklentisi yok.

İş tamamen, memleket sevdası üzerine kurulu.

Zaten bütün hemşehri derneklerinde de böyle değil midir?

İnsanlar doğal olarak, kendi kültürlerine yakın olan insanlarla birlikte olmak, aynı değerleri paylaşmak, anmak isterler. 

Bu onlara tadına doyulmaz bir zevk verir.

Çocuklukta oynadığınız yöresel bir oyunu anmanın, yöresel bir yemeğin damağınızda yer etmiş olmasının tadını parayla pulla ölçemezsiniz. 

İşte Elazığlıların İzmir’de kurdukları Federasyonda, “gakkoşların” bu hasretlerini yerine getirmeye çalışıyor. 

Önemli simalar federasyonda ağırlanıyor, sık sık yemekler, toplantılar, birlikte sohbet meclisleri düzenleniyor. 

Aldığım bilgilere göre, son olarak Federasyonu, İç İşleri Bakan Yardımcısı  Mehmet Sağlam ziyaret etmiş. 

Sağlam, Elazığlı hemşehrileriyle sohbet edip sorunları hakkında bilgilenip, taleplerini dinleyip not almış.

Mehmet Sağlam’ın yanı sıra İzmir Valisi Dr.Süleyman Elban,  Elazığ Milletvekili Gürsel Erol,  İzmir Vali Yardımcısı Gökay Özkan, MİT Bölge Başkanı,  Adli Tıp Kurumu Başkanı Mehmet Tokdemir, Celal Bayar Üniversitesi Genel Sekreteri Erhan Doğan, Final Dersaneleri CEO Su Şevket Ertem ile Karşıyaka Dernek Başkanı Sema Kayıs, Torbalı Dernek Başkanı Ali Şefik Coşkun, Ağınlılar Dernek Başkanı Necati Özer , Genel Başkan Yardımcısı Ömer Taşdelen, iş adamları İrfan Karaboğa, Mesut Gözaydın, Nuri Karabulut, Tansu Kaya, Bülent Bademci, İsmet Çelik, Celal Köprülü, Zeki Bulut, Fatih Işık, Özkan Buçum, Metin Dursun gibi isimler burada sayamayacağımız yüzlerce isim gibi Elazığlı hemşehrilerin dayanışmasına yürekten katkı koyan isimler. 

Elazığlılar Derneğinin bu arada başta eğitim gören dargelirli öğrenciler olmak üzere çok sayıda ihtiyaç sahibine de hayır için yaptığı katkıları burada anlatacak değilim.

Çünkü Federasyon yetkilileri, mütevazı davranıp yaptıkları bu hayır işlerinin ön plana çıkartılmasını istemiyorlar. 

Fakat ben yaptıkları güzel hizmetlerin boyutlarını biliyor ve takdir ediyorum. 

Umarım, İzmir’deki Elazığlıların bu dayanışmaları, etkinlikleri, hayır girişimleri yurdun diğer yanındaki Elazığ derneklerine de sirayet eder. 

Ben buradan, bir Elazığlı hemşehrileri olarak Ege Elazığlılar Dernekleri Federasyonu Başkanı Metin Karataş  ve Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yücel’i gönülden kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.