İzmir’in Karşıyaka ilçesinde bu sabah yapılan Zübeyde Hanım Yol Koşusu’na 5 bin kişi katıldı. Karşıyaka caddeleri Zübeyde Hanım Anıtı’na koşanlarla doldu, Karşıyaka Belediye  Başkanı CHP’li Yıldız Ünsal koşanları yarış bitişinde karşıladı, madalya ve kupalarını verdi.
 
İzmir’in Karşıyaka ilçesinde bu yıl 35. kez düzenlenen Zübeyde Hanım Yol Koşusu’na İzmir ile Ege’deki illerden yaklaşık 5 bin kişi katıldı.

"ZÜBEYDE HANIM İÇİN KOŞUYORUZ"

Özellikle kadın ve çocukların büyük ilgi gösterdiği koşunun başında esik milli Atlet efsane rekortmen Semra Aksu sporculara moral verdi. Sohbet etti. Semra Aksu yaptığı konuşmada “Bugün dünyanın en büyük en güzel annesi için Zübeyde hanım için koşuyoruz. Karşıyaka kadındır Karşıyaka Zübeyde Hanımdır, Karşıyaka Mustafa Kemal Atatürk’tür hepinize başarılar diliyorum” dedi.

RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU

Saat 09.00'da Karşıyaka’daki Atatürk Anıtı önünden verilen start ile  koşuya başlayanlar 4 kilometre ilerideki Zübeyde Hanım Anıt Mezarı’nda yarışı tamamladı. Yarışmaya bazı sporcular bebek arabalarında bebekleri, hayvanseverler ise köpekleriyle koşuya katıldı. Karşıyaka caddeleri renkli görüntülere sahne oldu.

FEHİME ÖZKAN'I BELEDİYE BAŞKANI ÜNSAL KARŞILADI

Yarışmanın en yaşlısı ve 75 yaş kategorisinde 1. Olan 85 yaşındaki Bodrumlu Fehime Özkan’ı Belediye Başkanı Yıldız Ünsal karşılayarak madalya ve kupasını verdi.

Yarışmalarda genel klasmanda kadınlarda Irmak Şereflioğlu, erkeklerde Okan Yumuk birinciliği elde etti

Yarışma sonunda dereceye girenlere ödüllerini Zübeyde Hanım Anıt Mezarı’nda Belediye Başkanı Ünsal verdi Ünsal konuşmasında “Karşıyaka olarak en büyük ayrıcalığımız Zübeyde Hanım’ın burada uyuyor olması. O kadar şanslıyızki Mutafa Kemal Atatürk gibi bir lider ve Zübeyde hanıma sahibiz. Bugün gördüm ki Karşıyaka Mustafa Kemal Atatürk’ün emanet ettiği Cumhuriyet değerlerine ilelebet sahip çıkacaktır. Tüm kadınların anneler günü kutlu olsun” dedi.

Tören sonrası Zübeyde Hanım Anıt Mezarı’na çiçekler konuldu.