Türkiye’de çok şanslı insanlar var. Yaradan, ülkemde bazı kullarını özel yaratmış ve “yürü ya kulum” demiş. Bunun en güzel örneği mi? Sayın Erdoğan…

Bu da nereden çıktı demeyin. Geçenlerde, yerel seçim listelerinde ki parti sıralamaları için, YSK’da kura çekildi. Masanın ortasında YSK Başkanı yanında üyeler. Masada büyük cam çanaktan. Kim çıktı dersiniz? Yine 1 numarada AKP, yani Sayın Erdoğan. Geçen Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde de yine 1 numara Sayın Erdoğan çıktı. Allah nazarlardan esirgesin…

Kıskanmayın, şu anda ülkenin 1 numarası kim? Sayın Erdoğan… Muhalefet olarak, sizler de çalışıp iktidar olsaydınız.

Bu kura konusunu çok değerli büyüğüm, geçmişte Belediye Başkanlığı ve milletvekilliği yapan duayen siyasetçi Yüksel Çengel abime sordum. Hocam, ‘YSK üyeleri Türkiye’nin en kıdemli hakimlerinden oluşur’ dedi. ‘Ama ağabey bu nasıl oluyor da peş peşe birinci çıkıyor’ deyince, “YSK’ya seçilen Hakimler çok donanımlı ve yetenekli olduğu için konularını çok iyi bilirler” dedi.

Bu kura çekilişi ve yine AKP’nin birinci sırada çıkması, siyasette ve kamuoyunda çeşitli spekülasyonlara neden oldu. Hatta itiraz edildi. YSK itirazı reddetti. Gerçi kura, şeffaf bir cam çanaktan yapıldı. Kura çekimini üyelerden birisi yaptı.  Bu çekimin üyelerden biri tarafından yapılması, kamuoyunda kuşkulara neden oldu. Kura, YSK üyeleri değil de salondaki konuklardan birine yaptırılsa bu kuşkular olmazdı.

Değerli Okurlar: YSK’nın bu kura çekimi ile ilgili söylentiler devam ederken, yıllar önce bir hekim arkadaşım, kura ile ilgili neler yaşadıklarını anlatmıştı.

Hekim arkadaşım büyük bir sevinçle ilk çocuğunu , Cağaloğlu’ndaki ünlü bir lisenin vakıf ilk okuluna kaydettirdiğini büyük bir heyecanla anlatmıştı. ‘Kayıtlar sonucu adaylar kura ile belirlenecek’ dedi.

Hekim arkadaşıma ben de ‘bir kez kooperatif kuralarına şahit oldum, iyi daireler hep belirli kişilere çıkmıştı. Dilerim, senin kuralarında bu tür şeyler olmaz’ demiştim.

Günler sonra beni aradı, geldi ve çocuğunun kuradan çıkmadığını söyledi. Çok üzgün ve kızgındı. Abi salondaki hep belirli kişilerin çocukları kuradan çıktı dedi. ‘Sıkılma iyi bir kurasız okul bulur kayıt yaptırırsın’ dedim. Bu kura işlerinin nasıl yapıldığını bir dost yıllar önce bana anlatmıştı dinlediğimde hayretler içinde kalmıştım…

Genellikle bu kuralar şöyle yapılırmış . Kuralarda torba kullanılıyor. Buna da “İZMİR TORBASI” deniyormuş. Bu torbaların özelliği torbanın içinde ikinci bir cep bulunması. O küçük cebe daha önce kazanması kararlaştırılan aday isimleri konuyor. Torbayı tutan ilgili, torbanın  cep olan bölümü bir avuç içine alıyor ve tüm katılımcılara torbanın boş olduğu gösteriliyor. Daha sonra kura kağıtları herkesin göreceği biçimde torbaya atılıyor. Çekimi vakıf yetkililerinden birisi yapıyor. İlk bir kaç bilinmeyenlerden sonra birkaç küçük cepten çekiliyor. Böylece üç cepten, iki torbadan derken ceptekilerin tümü bitirilir sonra torbadan çekiliyor. O küçük cepten çıkanlar  vakfa büyük bağış yapan veya tanınmış kişilerin çocukları oluyor. Bunları duyunca birden ayağa kaktı ve ‘tıpkı bu anlatılanlar gibi yapıldı’ dedi.

Zekamızla alay edilmeyen bir ülke hayali ile mutlu pazarlar!!

SON SÖZ
:”Canım çok şey anlatmak istiyor ama yorgunum kızgınım. Beynim yorgun, bedenim yorgun, bunca şeyi affeden kalbim bile artık yorgun. Heveslerim yorgun, iyimserliğim yorgun, konuşarak anlaşmaya olan inancım bile yorgun”. “ÜLKEM YORGUN BEN YORGUNUM”. SABAHATTİN ALİ