Avustralya Açık Tenis Turnuvası'nın erkekler tek kategorisinde, dünya sıralamasının zirvesindeki Novak Djokovic, dördüncü seribaşı İtalyan Jannik Sinner tarafından 3-1 mağlup edilerek turnuvanın dışında kaldı. Bu zaferle Sinner, turnuvanın finaline yükselen isim oldu.

Turnuvanın Melbourne'de gerçekleşen 13. gününde, Djokovic ve Sinner arasındaki yarı final mücadelesi nefes kesti. Toplamda 24 grand slam zaferine sahip olan ve bunlardan 10'unu Avustralya Açık'ta elde eden Sırp sporcu Djokovic, karşılaşmayı kaybederek önemli bir fırsatı kaçırdı.

Karşılaşma, 3 saat 22 dakika sürdü ve Sinner, hiç servis kırma fırsatı tanımadığı Djokovic'i 6-1, 6-2, 6-7 ve 6-3'lük setler sonucunda mağlup etti. Bu sonuçla Sinner, grand slam finaline ilk defa yükselme başarısını gösterdi.

Djokovic için bu yenilgi, 2018 Avustralya Açık'ta Hyeon Chung'a karşı yaşadığı 4. tur mağlubiyetinden bu yana turnuvadaki ilk yenilgiyi temsil ediyor. Bu süreç içinde tam 2 bin 195 gün geçti.

İtalyan tenisçi Sinner, Avustralya Açık erkekler tekler finaline ulaşan ilk İtalyan olarak tarihe geçti. 22 yaşında ve 163 gününde bu başarıya ulaşan Sinner, 2008 yılında şampiyon olan Djokovic'ten sonra turnuvanın en genç ikinci finalist ünvanını aldı.

Sinner'ın finaldeki rakibi ise, Rus Daniil Medvedev ile Alman Alexander Zverev arasında oynanacak maçın kazananı olacak.